Omiljeno jelo koje se u Srbiji priprema za prvomajski uranak je roštilj. Ćevapi, pljeskavice, vešalice, uštipci, vrat, ražnjići, kobasice…Izbor i nije toliko bitan koliko je važno da se roštilj priprema u dobroj atmosferi i da vam meso ne zagori, jer popravnog nema, jer je malo verovatno da ćete 1. maja ujutru moći negde da kupite meso. I zato, pažljivo pročitajte savete za pripremu roštilja koje vam donosimo u nastavku teksta…
Najpre vodite računa gde ložite vatru jer je bezbednost na prvom mestu. A kada već pominjemo vatru, to znači da u obzir ne dolaze električni i plinski roštilji, jer je ukus mesa najbolji ako se sprema na ćumuru…Kod pripreme „goriva“ za spremanje roštilja postoje dve škole. Većina prvomajskih „roštilj majstora“ najpre založi vatru, pa tek kad se drva razgore stavi ćumur. Druga opcija je da se drva potpale preko ćumura. Kako god, bitno je napraviti jaku vatru da bi bilo dovoljno toplote. Kada je reč o izboru koje drvo da koristite, to ostavljamo za posebnu priču, jer se u prirodi uzima ono što se nađe. Pri tom ne mislimo da sečete stabla, već da koristite ono što je na zemlji. Mališanima će to biti vrlo zanimljiva igra i zato ih uključite u akciju.
Idealna temperatura i dužina pečenja zavise od vrste mesa i njegove debljine. Tanki komadi mesa, ražnjići i ćevapčići kao i povrće, stavljaju se na jaču vatru i peku se vrlo kratko, dok se na slabijoj vatri spremaju veći komadi mesa, ali samo pečenje traje duže. A ako se pitate kako da znate koja temperatura je odgovarajuća, evo odgovora i na to. Dlan stavite deset do petnaest centimetra iznad rešetke roštilja i brojite koliko sekundi možete da izdržite. Desetak sekundi, to je znak da je vatra još slaba, a 3 sekunde da je roštilj jako zagrejan. Sredina je uvek najbolja.
Ako ste u nedoumici koliko mesa da pripremite za roštilj, prema nekim procenama prosečnom odraslom čoveku dovoljno je 250 grama, ako se uz njega serviraju i prilozi. Kada je riba u pitanju, dovoljno je 300 do 400 grama. U svakom slučaju, od viška ne boli glava. Realnije je da će boleti od nečeg drugog, ali i to je deo uranka.
Jedna od tajni savršenog roštilja je dobra marinada. Sva se mesa mogu marinirati, a ukusa i kombinacija je bezbroj. Za kakvu god da se marinadu odlučite, imajte na umu da ona treba da bude bogata uljima ili drugim masnoćama i lagano kiselkasta. Govedina i junetina obično se mariniraju najmanje četiri sata, dok se svinjetina i piletina mariniraju dva do tri sata. Ako niste sigurni šta tačno staviti u marinadu, maslinovo ulje, malo limunovog soka, biber, beli luk, po želji peršun ili bosiljak, uvek će biti solidno rešenje. Meso se nikada ne soli pre pečenja, jer so izvlači vodu iz mesa, pa ono na kraju bude suvo i tvrdo. Nemojte umakom da marinirate meso jer gotovi umaci sadrže šećer kojem ne prijaju visoke temperature…Gotovi umaci za meso koji mu daju sočnost i ukus se stavljaju na samom kraju pečenja ili pred serviranje.