Pravoslavni hrišćani obeležavaju Vaskrsenje Isusa Hrista, praznik koji simbolizuje pobedu života nad smrću. Vaskrs je najveći hrišćanski praznik jer suština hrišćanskog učenja označava Hristovo vaskrsnuće iz mrtvih, kao pobedu vere i života nad smrću. Vaskršnje slavlje je za vernike kraj Velikog posta, a prvi mrsni zalogaji su vaskršnja jaja koja se, prema drevnom običaju, farbaju u crveno kao simbol prolivene krvi Hristove.
Hrišćani Vaskrs slave tri dana, pa su u kalendaru SPC crvenim slovom obeleženi Vaskršnji ponedeljak i Vaskršnji utorak.
U Srbiji postoji nekoliko prihvaćenih naziva za ovaj praznik. Tu je naravno Uskrs, koji vodi poreklo iz narodnog jezika, Vaskrs, poreklom iz srpskoslovenskog i Voskres, poreklom iz ruskoslovenskog, koji je i dalje u upotrebi u crkvi.
Proslava Vaskrsa na Svetoj Gori
Pred samu ponoć izlazi se u poslednju litiju oko hrama hilandarskog kada se iznose sve velike svetinje manastirske, čitaju se poslednji odlomci žitija, a onda se pale sveće. U ponoć iguman izlazi na stepenice Naosa i čita vaskrsnu besedu… pričao je istoričar umetnosti Dušan Milovanović, neverovatni poznavalac srpske srednjovekovne istorije, u serijalu „Priče sa Atosa” koji možete da pratite na televiziji Balkan Trip.
Pogledajte kako se dan Vaskrsa obeležava na Svetoj Gori: