Izložba „Tehnika u boji – žuta + narandžasta“, nastala sa idejom kustosa da stave boju u fokus istraživanja i izvedu muzeološki eksperiment, biće dostupna za posetioce u Galeriji 51, Muzeja nauke i tehnike, od 13. septembra do 8. oktobra 2024. godine.
Eksponati određenih boja izloženi zajedno mogu da ispričaju neke nove muzejske priče o zbirkama, nasleđu, dizajnu, trendovima, kao i razvoju tehnike i tehnologije.
U potrazi za bojom kustosi su pretražili zbirke Muzeja nauke i tehnike i izdvojili eksponate koji su delimično ili u potpunosti obojeni u izabrani kolorit. Izabrane boje koriste se odavno, još od najstarijih sačuvanih pećinskih crteža, u svojim prirodnim oblicima često su otrovne, a tokom istorije imale su i pozitivnu i negativnu ulogu. Pojavom sintetičkih pigmenata njihova upotreba je postala sigurnija za zdravlje, a namena je šarenolika. Početkom 20. veka, s razvojem električnih uređaja, tehničke opreme i automobilske industrije, kao i nauke materijala i hemijske industrije, boja postaje važna karakteristika za razlikovanje proizvoda na tržištu. Počinju da se koriste bela, bež i pastelni tonovi. Posle Drugog svetskog rata počinje masovna upotreba boja u industriji automobila, kućnih urećaja i sl. Pojava plastičnih materijala omogućila je masovnu upotrebu boja, budući da se novi materijal lako bojio. Boje počinju masovno da se koriste u proizvodnji kućnih uređaja kao što su frižideri, televizori, pegle, telefoni, nameštaj i dr. Danas je boja postala nezaobilazna komponenta u kreiranju savremene tehnologije, a pored svojih prijatnih zračenja, žuta i narandžasta često se koriste u prepoznatljivim nijansama za određene grane industrije, dizajna, znake upozorenja, specifična zanimanja i sl.
Autori izložbe su Ivan Stanić, Ada Vlajić, Tamara Tešević i Milena Vidosavljević.