Tradicija karnevala počinje još u predhrišćanskom dobu i vezuje se za paganska vremena. Od svog nastanka, karnevali su se vezivali za kultove plodnosti, a vremenom su se njihove namene razvijale i menjale. Poseban nivo dostižu u vreme renesanse čija je tekovina i današnji raskošni karneval u Veneciji. Ono što je zajedničko za sve ove manifestacije maskiranje, radost, hedonizam i sveopšte druženje i veselje. Tako je i danas na „Belocrkvanskom karnevalu“ koji je star gotovo dva veka, održava se svakog leta, a ove godine priključila mu se i Milica Bursać, voditeljka Balkan Tripove emisije „Čuvajmo svoje“. Evropska štampa je svojevremeno pisala kako je ovaj karneval posle karnevala u Kanu, Veneciji i u Monte Karlu najpoznatiji u Evropi. Prvi karneval u Beloj Crkvi održan je 1828. godine po uzoru na karneval u Kelnu što je poteklo od Nemaca koji su 1717. osnovali ovaj grad.
-„Nemci su uveli kao sećanje na svoje karnevale u otadžbini. Tada su više bili vezani za hrišanske svečanosti. Kasnije je to prešlo u tradiciju koja je postala međunarodna manifestacija,“ ispričala je voditeljki Živanka Vasić, članica Udruženja cvećara „Za cvetnu Belu Crkvu“. Na samom karnevalu ćete pored kreativnih šarenih maski naići na unikatne predmete narodne radinosti, brojne lokalne proizvode i specijalitete, starinske slatkiše kao i na razne atraktivne sadržaje za sve uzraste.
Milica se maskirala u mažoretkinju i tom prilikom je popričala i sa Aleksandrom Balaševićem, rukovodiocem Kulturno-umetničkog društva „Belocrkvanske mažoretkinje“.
-„Belocrkvanske mažoretkinje osnovane su pre jedanaest godina i to je tada bilo nešto potpuno novo u Srbiji,“ ispričao je Aleksandar, a jedna od mažoretkinja je dodala da su se sve belocrkvanske devojke bar jednom okušale u ovoj ulozi.
-„Odlika Belocrkvanskog karnevala je lepota. To je radost življenja. Ono što nas izdvaja od drugih karnevala su naše pokretne instalacije, tj. alegorijska kolica, a svi koji učestvuju su pobednici“ pojasnila je još jedna od Milicinih gošći u ovoj epizodi serijala „Čuvajmo svoje“, Tamara Gojković – član karnevalskog odbora.
Ono što je sigurno da je na Belocrkvanskom karnevalu zagarantovana radost jer su osmesi, muzika i šarenilo na sve strane, a svi učesnici i posetioci se međusobno druže kako bi napravili događaj za pamćenje i održali ovu veselu tradiciju. A kako kaže Milica Bursać, tradicija je pobeda života nad prolaznošću i ovaj karneval zaista jeste upravo to – slavljenje života koje se konstantno prenosi s kolena na koleno.
Karnevalskoj povorci se možete priključiti gledajući emisiju „Čuvajmo svoje“ koja se emituje na televiziji Balkan Trip.