Udaljen oko 20 kilometara od Bora, kod sela Zlot nalazi se najdublji i najduži kanjon istočne Srbije – Lazarev kanjon. Nastao je erozijom Lazareve reke i njenih pritoka, koje su usekle svoje korito u krečnjački masiv Kučaja, dužinom od oko 4,5 kilometara i dubinom od 300 do 500 metara. U najužem delu kanjona postoji i niz velikih lonaca, koji su nastali kao rezultat vodene abrazije. Najveći lonac ima dimenzije od 7,5 x 6,5 x 3 metra. Okružen je planinskim vencima sa svih strana: sa južne i jugoistočne strane se izdiže Malinik (1.087 metara), sa severne strane Strnjak (720 metara) i Kornjet (696 metara), a sa zapadne strane Pogara (883 metara) i Mikulja (1.022 metara).
Kanjon nudi nezaboravno iskustvo za sve posetioce koji žele da otkriju lepote i tajne ovog jedinstvenog područja. U Lazarevom kanjonu i njegovoj okolini može se uživati u prelepim pejzažima, planinarenju, speleologiji, raftingu, ribolovu, fotografisanju i obilasku kulturno-istorijskih spomenika. Dom je retkih biljaka i životinja, među kojima se ističu krimski bor, tisa, srpska ramonda, divokoze, suri orao, šumska sova i sivi soko, tu su i mnoge endemske vrste zglavkara i slepih miševa, kao i otrovnice poput poskoka. Interesantno je da je Lazarev kanjon u svetu poznat po zlotskoj geomagnetnoj anomaliji, nažalost nedovoljno ispitanoj, koja se proteže se sve do Rtnja, Bora i Majdanpeka.
Iznad kanjona, sa različitih strana, nalazi se nekoliko vidikovaca odakle se pružaju nestvarni pogledi. Do nekih vidikovaca staze su duge više kilometara i vode kroz šume i livade, a neke staze su lake i kratke, 2 do 3 kilometra.
Na samom kraju kanjona, na desnoj strani reke, na visini od 6,7 metara iznad njenog nivoa nalazi se Lazareva pećina i deo je šireg mozaika pećina i rupa kojih u okolini ima oko 70. To je najduža pećina u Srbiji, sa istraženih oko 16 kilometara kanala, od kojih je za javnost dostupno oko 1 km. Pećina ima ulaznu dvoranu, koja je široka 15 metara i visoka 18 metara, i u kojoj se nalazi jezero, dubine 3 metara i koje je nastalo od izvora koji izbija iz pećine. Odavde kreće složena mreža podzemnih hodnika i dvorana.
Pećinski prostor čine monumentalne, prelepe dvorаne zvučnih imenа: Prestonа, Dvorаnа blokovа, Koncertnа, Dvorаnа slepih miševа i td. Za sada vidljivo bogatstvo pećinskog nаkita prezentuju između ostalog: Stogovi, Fontаnа, Plаst, Bizon, Cаrskа ložа, Dirigent, Orkestаr…
Legenda kaže je Lazareva pećina ime dobila po knezu Lazaru budući da su se ostaci njegove vojske nakon Boja na Kosovu tu sklonili pred najezdom Osmanlija. Takođe, po drugoj priči pećina je dobila ime po nekom Lazaru, koji se krio od Tatara i Turaka.
Lazareva pećina je i značajan arheološki lokalitet, jer su u njoj pronađeni tragovi tri različite praistorijske kulture.U njoj je pronađen i veliki broj ostataka pećinskog lava, pećinskog medveda i pećinske hijene. Danas tu noj živi jedna od najvećih kolonija slepih miševa u Evropi i Balkanu. Od 27 registrovanih vrsta slepih miševa na Balkanu svoj dom ovde je našlo čak 24.