Globalno zagrevanje, rekordno visoke, tropske temperature širom Evope i na čitavoj severnoj zemljinoj polulopti, povećano UV zračenje, loš kvalitet vazduha u velikim gradovima, jasan su uzrok rastućeg interesovanja za wellness i zdravstvenim turizmom u svetu. Povratak prirodi, holističkom pristupu zdravlju i relaksaciji, daleko od stresa i gradske vreve, uživanje u prirodnim terapijskim resursima, termalnih, mineralnih voda i tretmanima sa stručnim osobljem u banjama je rastući trend, piše Bloomberg Adria.
U Srbiji, banjski turizam ubrzano vraća svoj vekovni glamur, sa prosečnom godišnjom stopom rasta od oko 5-7 odsto, povećanjem broja domaćih i stranih turista, kao i stalnim unapređenjem infrastrukture i širenjem asortimana usluga.
Na samo 20km od Kraljeva, 40km od Kruševca, 60km od Čačka i 200km od Beograda u podnožju palanine Goč, već vekovima banjske goste iz čitavog sveta, dočekuje najposećenija srpska banja: Vrnjačka.
Pored luksuznih hotela, koji nude najsavremenije wellness i zdravstvene tretmane, igraonice za najmlađe i akva-parkove sa bazenima, Vrnjačka Banja gostima koji traže jedinstven i autentičan boravak u kombinaciji istorijskog luksuza i savremenih banjskih usluga nudi i boravak u eksluzivnim istorijskim vilama.
„Vrnjačka Banja je još od 19. – tog veka, bila čuvena po brojnim luksuznim vilama, koje su bile odmarališta za krunisane glave, aristokratiju, bogate i poznate ličnosti. Najčuvenija vila je nekadašnji letnjikovac Jovana Belimarkovića, namesnika kralja Milana Obrenovića, sagrađena 1887. godine od belog mermera, sa renesansnim elementima po uzoru na vile severne Italije. Danas je to Muzej i Zamak kulture Vrnjačke Banje“, ističe za Bloomberg Adria, direktor Turističke organizacije Vrnjačka Banja, Ivan Trifunović.
U Vrnjačkoj Banji, mnoge stare vile-dvorci, su adaptirane u luksuzne hotele sa svim modernim pogodnostima. Svojom originalnom arhitekturom i burnom istorijom ističe se vila „Arnovljević“ sagrađena davne 1906. U svojoj dugoj istoriji mnogo puta je menjala vlasnike i imena, a danas je to luksuzna vila „Emilija“. Čuvena vila „Zora“ je danas dom Narodne biblioteke u Vrnjačkoj Banji. Jedna od istorijski najpoznatijih je nekadašnja vila „Turkulović“ koja čuva mozaik sa figurom vilinog konjica na crno belom mermernom podu.
Upravo taj mozaik bio je inspiracija komandiru štaba SS divizije, koji je tokom okupacije živeo u ovoj vili, da isplanira vojni desant na Drvar, pod imenom Konjički skok.
„Stare luksuzne vile-dvorci, predstavljaju dragoceni deo kulturnog i turističkog nasleđa čitave zemlje. Njihovo očuvanje i uvođenje najsavremenijih modernih wellness i spa tretmana, doprinosi najluksuznijoj turističkoj ponudi. Iako broj ovih vila u Vrnjačkoj Banji nije veliki, njihov značaj je neprocenjiv“, ističe Trifunović za Bloomberg Adriju.
Vila romantičnog izgleda, nazvana po izvoru mineralne vode Snežnik, poznata je i po cenjenoj gošći, čuvenoj pesnikinji Desanki Maksimović, koja je decenijama odsedala u istoj sobi sa pogledom na izvor. Upravo u toj vili je napisala nekoliko svojih poznatih ljubavnih poema. Inspiracija za njenu čuvenu „Molitvu za ljubav“ bila je velika romansa dvoje mladih iz Vrnjačke Banje, u doba Prvog svetskog rata. Odlazak mladog srpskog vojnika na solunski front rastavlja zaljubljene. On je našao novu ljubav, daleko od Vrnjačke Banje, u koju se nikada više nije vratio. Ostavljena i tužna, njegova bivša draga ga je uzaludno čekala, do svoje smrti u Vrnjačkoj Banji.
„Ova banjska legenda o prekinutoj ljubavi, stara stotinu godina, ima poruku: da bi ljubav bila večna, treba je učvrstiti katancem. Zaljubljeni parovi, već čitav vek, na ‘Mostu ljubavi’, katancima zaključaju svoju ljubav, vežu katanac za most i bace ključić u Vrnjačku reku, da se nikad ne nađe“, otkriva za Bloomberg Adriju, Mina Stanojević iz TO Vrnjačka Banja.
Most ljubavi u Vrnjačkoj Banji poslužio je 2007. kao inspiracija za prvi „Lovefest“, jedinstvenu kulturnu platformu koja promoviše muziku, umetnost i urbanu kulturu svih onih koji se osećaju mladi. Već 17 godina se tradicionalno održava u jeku letnje turističke sezone, u avgustu mesecu.
Na Dan zaljubljenih Vrnjačka banja je domaćin manifestacije "Poljubi me". Jedna od atrakcija je i takmičenje u dužini poljupca, a rekord za 2024. godinu je 80 minuta i 44 sekunde.
U Vrnjačkoj Banji na tržištu nekretnina u ponudi je i određen broj luksuznih vila-dvoraca, koje su na prodaju. Cene za kupovinu nekadašnjih arhitektonskih lepotica banjskog turizma, u zavisnosti od lokacije i veličine, dostižu višemilionske iznose u evrima.