Izložba „Jugoslovenska svedočanstva o Alžirskoj revoluciji – arhivski omnibus” zasniva se na arhivskom materijalu i usmenim svedočanstvima Jugoslovena koji su aktivno pružali pomoć alžirskom narodu tokom njihove borbe za nezavisnost od francuske kolonijalne vlasti, sve do zvaničnog oslobođenja, 1962. godine.
Sećanja snimatelja Stevana Labudovića, službenice Crvenog krsta Maje Plavšić, jugoslovenskog ambasadora u Tunisu, Miloša Lalovića o kojem svedoči njegova supruga Borislava, pridodaju „ljudsku” notu istorijskim događajima koje često percipiramo kroz stroge hronologije i taksativno nabrajanje imena i događaja. Arhivskim materijalom, pomenutim usmenim svedočanstvima u režiji Mile Turajlić, pridružuju se i osnivači Muzeja afričke umetnosti – Zdravko Pečar, tada u ulozi ratnog dopisnika, i Veda Zagorac, na mestu atašea za štampu u jugoslovenskoj ambasadi u Tunisu.
Snimanjem razgovora sa protagonistima ove izložbe, Mila Turajlić i Maja Medić su zapravo kreirale novu, dragocenu arhivsku građu koja je, kako će se kasnije ispostaviti, bila poslednja prilika da se svedočanstva Maje Plavšić, Borislave Lalović i Stevana Labudovića zabeleže.
Izložba „Jugoslovenska svedočanstva o Alžirskoj revoluciji – arhivski omnibus” moći će da se pogleda do 10. juna 2023. godine.
Muzej afričke umetnosti je na Topčiderskom brdu, u rezidencijalnom delu Beograda. Autobus na liniji 44 polazi sa Dunav stanice, saobraća Ulicom Kneza Miloša, i prva stanica posle Topčiderske zvezde (u Ulici Vase Pelagića) je u neposrednoj blizini Muzeja.
Radno vreme je od 10 do 18 sati, svakog dana, sedam dana u nedelji. Cena individulane ulaznice je 300 dinara, a grupne (za minimum 10 osoba) je 200 dinara.