Italija za vina ima Toskanu, a mi imamo Topolu i Oplenac, gde i dan danas traje davno započeta vinska istorija o kojoj ćete mnogo toga saznati ako posetite topolsku Kraljevu vinariju. Ekipa Balkan Tripove emisije „Još litar jedan“ nije smela da propusti ovu meku vinoljubaca, te se odmah uputila da vidi kakve se sve tajne kriju ovde.
Predeo oko Topole i Oplenca od davnina je bio poznat po kvalitetnoj vinovoj lozi koja daje odlična vina. Ovome doprinose pogodna klima i specifična konstalacija samog terena na kom se gaji grožđe. Čak su stari Rimljani selo i breg kraj Oplenca – Vinči, nazvali Vincea po ovdašnjem izvrsnom vinu. Kraljevsku vinariju je 1931. godine izgradio Aleksandar Karađorđević, a pre njega je 1903. godine kralj Petar I napravio vinski podrum. Kraljevska vinarija rekonstruisana je 2007. godine i danas sija punim sjajem.
Ekipa emisije „Još litar jedan“ imala je priliku da popriča sa Danijelom Đokić Pantić, kustosom u Zadužbini kralja Petra I, pravim poznavaocem vinske istorije ovog kraja. Ona im je pokazala pravi raritet, najstariju bačvu u Šumadiji.
-„Kralj Petar I je ovu bačvu dobio od jednog topolskog domaćina, inače potomka čuvenog Karađorđevog buljubaše, Petra Jokića“, ispričala je Danijela. Najstarija šumadijska bačva na sebi ima urezanu zanimljivu poruku kralja Petra: „Koji ne zna da treba rujna vinca piti, nije čovek već je izrod i tog će zemlja kleti.“ Kako kaže Danijela: „Ne treba posebno objašnjavati šta se time htelo reći“.
A vinarija krije još jednu interesantnu priču. Godine 1945. ovde su upali pripadnici Crvene armije i prosuli sve vino iz buradi. U celom tom metežu jedan oštroumni seljak se setio da u bure broj 48 ubaci boce koje su učinile da bure deluje prazno dok su ga vojnici udarali kundacima. Upravo ovo je sačuvalo jedinstvenu kolekciju od 450 boca najkvalitetnijih belih i crnih vina. Ovo je unikatna kolekcija na Balkanu i pod amanetom je kralja Aleksandra da se nikad ne sme prodati.
Kako izgleda putovati kroz „srpsku Toskanu“, pogledajte u emisiji „Još litar jedan“: