Sve do 20-ih godina prošlog veka kod nas nisu postojale fabrike aviona, ali to ne znači da se isti nisu pravili. Upravo je prvi srpski avion nastao van fabrike, u porodičnoj kući porodice Sarić, u Subotici, davne 1909. godine. I taj avion još postoji, u Muzeju vazduhoplovstva gde je čuveni Kulturista, Boško Kozarski, poželeo da povede gledaoce Balkan Tripa i da im ispriča priču o prvom pilotu i konstruktoru aviona kod nas, Ivanu Sariću.
Ovaj popularni muzej u Surčinu, koji je u neposrednoj blizini aerodroma “Nikola Tesla”, osnovan je 1957. godine, a čuva više od 200 vazduhoplova, 130 avio-motora, najrazličitije delove vazduhoplovne
opreme kao i veliki broj knjiga, fotografija i tehničke dokumentacije. Zbog svega ovoga svrstava se u
desetak glavnih institucija ove vrste u svetu.
Boška je na ulazu u muzej sačekao Igor koji je ekspert za ovaj muzej i sproveo ga kroz pravi vremeplov koji je počeo upravo od prvog srpskog aviona.
-“Ovaj avion je Ivan Sarić napravio 1909. godine, a 1910. je poleteo s njim. Čovek je bio sportista. Radio je u subotičkoj opštini. Tada nisu postojale fabrike. On je sam pravio avion u svojoj garaži sa suprugom i jednim stolarom”, ispričao je Igor.
Inače, Sarića je inspirisao francuski avijatičar Luj Blerio koji je te iste 1909. prvi preleteo Lamanš, a veličanstveni trenutak poletanja prvog srpskog aviona opisao je subotički glumac Mihajlo Jančikin u svojim stihovima: „Šta to leti iznad vašarišta – leti čovek, a ne ptica“.
Pored ovog vrednog eksponata u Muzeju vazduhoplovstva nalaze se i razni raritetni primerci letelica poput aviona 451 u kome pilot leži na stomaku dok leti, razni eksperimentalni primerci aviona kao i krilo američkog noćnog bombardera F 117A koji je oboren iznad Srbije u martu 1999. godine.
Nesvakidašnje iskustvo koje možete doživeti u ovom muzeju je prilika da se okušate u ulozi pilota Boinga 737 što je Boško odmah isprobao, a kako je to izgledalo pogledajte u emisiji „Kulturista“.
Ukoliko vam se ovaj let kroz istoriju vazduhoplovstva dopao, slobodno se ukrcajte i na druga putovanja
televizije Balkan Trip, kao i na drugim Telekomovim kablovskim kanalima.