Uobičajeno je da u prazničnom periodu putnici u većem broju dolaze ili prolaze kroz Srbiju, tako da se narednih dana očekuje pojačan intenzitet saobraćaja na prilazima graničnim prelazima, a nije isključeno ni duže zadržavanje na samoj granici. Predstavljamo vam najfrekventnije granične prelaze između Srbije i okolnih država, kao i alternativne prelaze na kojima možete da izbegnete gužvu:
Mađarska
Vozače na granici između Mađarske i Srbije, na ulazu graničnog prelaza „Horgoš“ čekaju nove saobraćajne trake koje su početkom aprila puštene u rad. Otvoreno je 8 traka za automobile i 2 trake za autobuse, a postavljene su i nove kabine za carinu i policiju, čime su stvoreni neophodni preduslovi za ubrzanje prometa.

Pored uobičajene prakse da na udarnim prelazima budu otvorene sve raspoložive trake, a smene pojačane dodatnim brojem službenika, produženo je radno vreme prelaza „Bajmok“, koji će u dane vikenda (petkom, subotom i nedeljom), sve do 17. aprila 2023. godine biti otvoren od 7 časova do ponoći. Da bi se rasteretio „Horgoš“ u predstojećim danima pojačanog saobraćaja, granični prelaz „Bački Vinogradi – Ašothalom“ će imati radno vreme od 7 do 22 časa, sve do kraja uskršnjih praznika. Tokom celog dana dostupni su i prelazi „Kelebija“, „Horgoš II“ i „Bački Breg“ koji mogu da koriste samo putnička vozila. Kao alternatva vozačima putničkih automobila koji putuju ka Mađarskoj preporučuje se prelazak preko graničnog prelaza „Rastina“ kod Sombora, koji mogu da koriste samo putnička vozila i otvoren je do 19 sati.

Hrvatska
Non-stop su otvoreni prelazi na „Batrovcima“ i „Šidu“. Tu si i alternativni prelazi „Bačka Palanka“, „Bogojevo“, „Bezdan“, „Neštin“ koji mogu da koriste putnička vozila, kao i prelazi „Ljuba“ i „Sot“.
Bosna i Hercegovina
Putnicima su na raspolaganju prelazi „Badovinci“, „Sremska Rača“, „Mali Zvornik“, „Ljubovija“, „Bajina Bašta“, „Kotroman“, „Uvac“ , „Višegrad“, „Rudo“.
Crna Gora
Tokom predstojećih praznika bez prestanka radiće prelazi „Jabuka“, „Gostun“ i „Mehov Krš“.
Severna Makedonija
Granični prelazi „Preševo“ i „Prohor Pčinjski“ otvoreni su 24 sata.
Bugarska
Granični prelazi „Dimitrovgrad“ (Gradina), „Vrška Čuka“, „Strezimirovci“ i „Ribarci“ radiće non-stop.
Rumunija
Non-stop su za putnička vozila otvoreni granični prelazi „Đerdap I“, „Đerdap II“, „Kaluđerovo“, „Srpska Crnja“ i „Vatin“, dok su prelazi „Jaša Tomić“, „Nakovo“ i „Vrbica“ otvoreni samo do 19 sati.
Putnicima se preporučuje da stanje na odabranom prelazu ka kome su se uputili provere pregledom snimaka sa nadzornih kamera koji su dostupni na sajtu AMSS, kao i preko aplikacije Gugl mape (''Google maps'').
Carinski propisi
Državljani Republike Srbije imaju pravo da bez plaćanja dažbina u zemlju unesu robu u vrednosti do 100 evra, dok robu za lične potrebe čija vrednost ne prelazi 3.000 evra mogu da ocarine na samom graničnom prelazu u tzv. skraćenom postupku. Dažbine u tom slučaju iznose 10% od vrednosti robe i 20% pripadajućeg PDV. Podaci o povraćaju PDV u inostranstvu su zahvaljujući razmeni informacija između carinskih administracija dostupni carinskoj službi Republike Srbije, pa putnici treba sami da prijave svu robu za carinjenje koju sa sobom nose, jer u suprotnom rizikuju da se nađu u prekršaju. Obavezno treba prijaviti i svaki iznos veći od 10.000 evra u gotovini (bez obzira na valutu) i popuniti Obrazac prijave koji je svakom putniku dostupan na granici ali i na sajtu Uprave carina. Sa potvrdom o prijavljenom unosu novca, nema rizika da vam on bude privremeno oduzet na izlazu iz zemlje, a protiv vas pokrenut prekršajni postupak.