Čak 88 godina trajala je izgradnja Petrovaradinske tvrđave, od 1692. do 1780. godine. Tvrđava je građena u vreme vladavine austrijskih careva Leopolda I, Josifa I, Karla IV, Marije Terezije i Josifa II, po sistemu građenja markiza Sebastijana Vobana, francuskog vojskovođe, arhitekte i pisca. Po ovom sistemu izgrađene su mnoge tvrđave u Evropi, ali je Petrovaradinska najveća.
Posebno je značajno podzemlje Tvrđave na četiri sprata, sa 16 kilometara hodnika, kao i veliki bunar, koji je predstavljao rezervu snabdevanja vodom u slučaju duže opsade.
Petrovaradinska trvrđava je sredinom 20. veka u potpunosti demilitarizovana, prograšena je istorijskim spomenikom, stavljena je pod zaštitu države i ustupljena za civilnu upotrebu. Na tvrđavi se nalaze Muzej i Arhiv Novog Sada, hoteli i restorani, ateljei i galerije likovnih umetnika, akademija umetnosti, astronomska opservatorija, planetarijum i mnogi drugi sadržaji.
Toranj sa satom je prepoznatljiv znak Petrovaradinske trvrđave i Novog Sada. Prečnik satnih krugova na sve četiri strane baroknog tornja je veći od dva metra, a brojevi su ispisani rimskim brojevima, kao sto je pravilo na hrišćanskim crkvama. Posebnost sata su velika kazaljka koja pokazuje sate, a mala minute, jer su za lađare na Dunavu, smene straže i vojnički red bili značajniji sati, vidljivi iz daleka. Satni mehanizam se svakodnevno i danas navija ručno i zvoni pune sate.
Monumentalnost Tvrđave na steni i Dunav u podnožju doprineli su da mnogi Petrovaradinsku tvrđavu nazivaju „Gibraltar na Dunavu“.
Ukoliko ste zainteresovani da saznate tajne Petrovaradinske tvrđave preporučujemo vam da se prijavite za organizovani obilazak koji počinje razgledanjem podgrađa i nastavlja se na gornjoj tvrđavi. Tura će biti organizovana u nedelju, 5. marta od 14:00 časova (skup je kod čarde Akva Dorije). Cena je 1.400 dinara, a u cenu su uračunati: šetnja predgrađem i tvrđavom, poseta tunelima ispod tvrdjave u pratnji kustosa Muzeja grada i stručno vođenje kroz izložbu „Mileva”. Svi zainteresovani za turističku turu koja traje 3 sata mogu da se prijave tako što će poslati poruku na telefon 064/59-68-361 (SMS ili Viber). U sadržaju poruke treba da budu navedeni: Ime i prezime, kao i broj osoba koje se prijavljuju na turu. Broj mesta je ograničen.
Preporučujemo vam da, za pripremu, pogledate emisiju „Izazovi avanturu“ u kojoj je Radovan Kovač istraživao tunele Petrovaradinske tvrđave: