SVI ZNAMO ŠTA JE LICIDERSKO SRCE, A DA LI ZNATE ŠTA ZAPRAVO PREDSTAVLJA?
Izvor: BT
Balkanski recepti
23/12/2022, 09:36

SVI ZNAMO ŠTA JE LICIDERSKO SRCE, A DA LI ZNATE ŠTA ZAPRAVO PREDSTAVLJA?

Gotovo da nema kuće bez ovog ljupkog crvenog ukrasa sa ogledalcem u sredini. Njegova preteča nastala je još u Egiptu, a svoj naziv vodi iz nemačke reči Lebzelter koja označava nešto napravljeno od hleba. Ova vrsta kolačića postoji danas i u Nemačkoj pod nazivom Lebkuchen, a u engleskom govornom području su to čuveni gingerbread cookies.
Kod nas su to crvena srca sa ogledalcem u sredini što je autentično naš dizajn ovog, nekada žrtvenog, kolačića.

Autore Balkan Tripove emisije „Zlatne ruke“ interesovalo je kako zapravo nastaje ovaj prepoznatljivi simbol ljubavi pa su otišli kod jednog od retkih licidera kod nas, Đorđa Petrovića iz Vrnjačke Banje koji ih je bliže upoznao sa svojim zanatom.

„Majstore, koje materijale koristite za pravljenje liciderskog srca?“ Ekipu emisije je interesovalo koji je recept.
„Koriste se brašno, voda i jedan tajni sastojak“, a koji, Đorđe nije hteo da oda male tajne velikih majstora objašnjavajući da niko od kolega nije hteo da mu oda tajnu recepturu već je morao sam da dođe do toga u čemu je „štos“.

Đorđe je ekipi pokazao ceo proces nastanka liciderskog srca, a ispričao im je i njegov interesantan istorijat.

„Licidersko srce je nastalo u Egiptu. U piramidama su pronađeni kalupi koji se nalaze u muzeju u Kairu. Preko Grka i Rimljana licideri su stigli u Evropu, a u Srbiju u 18. veku. Najpre su stigli u Vojvodini.“

Ekipu je zanimalo i da li postoje neke legende vezane za licidersko srce, te im je Đorđe ispričao sledeće: „Legenda kaže da kada momak pokloni devojci licidersko srce sa ogledalom i devojka se pogleda u njemu, on treba da je pita koga vidi. Ona vidi sebe u njegovom srcu i nekada je to imalo veliku simboliku, značilo je da je devojka verena ako primi licidersko srce.“

Ceo proces liciderskog zanata možete pogledati OVDE Možda upravo vi otkrijete šta je taj Đorđev tajni dodatak.

Za još priča o starim zanatima, koje treba čuvati od zaborava jer su neizostavni deo naše baštine, posetite Telekomovu mrežu kablovskih kanala.