Vrnjačka Banja je jedna od prestonica srpskog turizma, gde se dolazi da bi se uživalo u banjskim termama, fantastičnom ambijentu, mnogobrojnim atrakcijama i kulturno-istorijskim spomenicima. Dragiša Jestrotić, autor i voditelj emisije „Putovanje bez granica“ rešio da Vrnjačku Banju predstavi iz jednog sasvim drugog ugla…
-„Svi koji su ovde dolazili od Rimljana, Turaka, Nemaca ostavili su svoje tragove, a jedna misterija krije se iza čuvenog vodopada u Vrnjačkoj Banji“, počeo je priču Dragiša istraživajući tunel dužine 234 metra koji se nalazi u samom centru poznatog lečilišta.

-„Ovde je bio smešten Glavni štab nemačkih okupatora za jugoistočnu Evropu u Drugom svetskom ratu. Ovde su tuneli koji su tada bili povezani sa najznačajnijim zgradama u kojima se nalazila komanda. Na ovom mestu osmišljen je Desant na Drvar, ispriičao je voditelj u ulozi tajnog agenta i otkrio po čemu je ta operacija dobila naziv „Konjićev skok“.

Dragiša Jestrotić u svom istraživanju u nemačkim tunelima ispod „Crkvenog brda“ nije naišao ni na jednog Nemca, a šta je sve otkrio na svom specijalnom zadatku u Vrnjačkoj Banji možete da pogledate u emisiji „Putovanje bez granica“.
Otvaranje tunela za posetioce do kraja 2023. godine
Kako su nam rekli iz Turističke organizacije Vrnjačka Banja u toku je rekonstrukcija podzemnog tunela koji potiče iz vremena Drugog svetskog rata, i plan je da se, posle skoro 80 godina, krajem 2023. godine, otvori za posetioce. Nova turistička atrakcija biće dugačka 130 metara, obogaćena sadržajima iz istorije ovog mesta. Posetioci će tako, nakon rekonstrukcije, imati priliku da zahvaljujući izloženim maketama i predmetima, jasno sagledaju razvoj banje od rimskog perioda, preko turske i nemačke okupacije, do danas. U ovim izložbenim prostorima videće se brojno oružje, topovi, puške, samostreli, oruđa, oklopi, panciri, nemačke i partizanske uniforme, kao i razni predmeti pronađeni prilikom arheoloških iskopavanja. Tunel će zadržati autentičnost, u skladu sa odredbama Zavoda za zaštitu spomenika. Određeni delovi biće sanirani, a to se pre svega odnosi na bezbednost posetilaca kojih će u jednom trenutku moći da bude najviše 16 i za vreme obilaska moraće da nose kacige.