Čovečanstvo se razvija godinama i vekovima, a, kako tehnologija napreduje, čini se da je taj razvoj sve brži i vrtoglaviji. No, ovo o čemu pričamo dešava se daleko pre ikakve tehnologije. Dešava se između 9500. i 8000. godine p.n.e. odakle sežu prvi dokazi o postojanju civilizacije u Lepenskom Viru, lokalitetu na desnoj obali Dunava, u Đerdapskoj klisuri, kraj Donjeg Milanovca koji je ujedno i značajan dokument jednog perioda čovečanstva.
Povratak u daleku prošlost načinio je Slaviša Čurović sa svojom emisijom „Srcem kroz ravnicu“ kako bi se bliže upoznao sa ovim veličanstvenim lokalitetom.
-„Milenijumi su ispred nas, ali milenijumi iza nas pričaju svoju priču,“ rekao je Slaviša pred ovaj vremeplov. Njegov vodič, Nemanja Žurkić odgovorio je na sva pitanja koja su interesovala Slavišu, a i gledaoce televizije Balkan Trip gde se ova emisija emituje. „Lepenski vir je prekretnica u organizaciji ljudskog društva i novi stepenik. On se danas tretira kao prvo i najstarije sedalačko stanište u Evropi. Ova zajednica je prva uspostavila kompleksne društvene odnose i da ne živi nomadski,“ ispričao je Nemanja. „Sve to može da se vidi kada se dođe ovde?“ Pitao je Slaviša. „Postavka obogaćena sa više sadržaja. Tu je film o iskopavanju lokaliteta sačinjen od originalnih snimaka iz šezdesetih, izložbeni deo gde su artefakti, virtuelna prezentacija naselja sa rekonstrukcijama kuća kao i ostaci samog lokaliteta“, pojasnio je Nemanja.
Lepenski vir je prvo organizovano ljudsko naselje na otvorenom gde je nastala kultura koja je trajala kontinuirano dve hiljade godina. Najznačajniji za otkrivanje ovog lokaliteta bio je čuveni arheolog Dragoslav Srejović koji je svoja istraživanja ovde započeo 1965. godine, iskopavanjem na niskoj dunavskoj terasi, da bi 1967. otkrio čuvene lepenske figure koje su danas simbol kako ovog lokaliteta, tako i naše zemlje. Te godine su otkriveni spomenici koji su osvetlili deo svetske istorije tog perioda. Pronađena su planski građena naselja ribolovaca, lovaca i skupljaca hrane brojna planski gradjena stanista, grobovi, brojne izuzetno urađene alatke, nakit, kao i pločice sa urezanim znacima nalik tadašnjem pismu.
Krenite s nama u ovaj fantastični vremeplov: