Ostrvo Gospa od Škrpjela jedno je od najpoznatijih obeležja Jadrana.
BT TV
S pučine Bokokotorskog zaliva gleda na Perast već vekovima, a njena lepota ovekovečena je i u čuvenom filmu „Lajanje na zvezde“. Ovo je destinacija koja je apsolutna preporuka za lep i bajkovit letnji odmor. Legenda kaže da su dva lokalna ribara, braća Morsić na steni u moru pronašli ikonu Presvete Bogorodice 22. jula 1452. godine. Poneli su je u Perast, ali je ikona ubrzo nestala. Kada su ponovo zaplovili, pronašli su ikonu na prvobitnom mestu. Kako je ovo zaista bio nesvakidašnji i gotovo magičan događaj, meštani su odlučili da, u slavu Presvete Bogorodice, na mestu te stene podignu crkvu. Kako je prostor bio nedovoljan za izgradnju cele građevine, meštani su zato zavetovali da će po povratku sa svake plovidbe tu bacati kamenje kako bi se formiralo ostrvo. Malo po malo, u tome su i uspeli, Gospa od Škrpjela (šrpjel – kamen na bokeškom), a ta tradicija traje i dan danas.
BT TV
Svakog 22. jula održava se Fašinada, ceremonija u slavu ovog jedinstvenog mesta, prilikom koje meštani bacaju kamenje oko ostrva kako bi ga održali od nestanka. U crkvi na ostrvu se nalazi goblen čiji pojedini delovi su urađeni od vlasi kose Jacinite Kunić koja ga je vezla 25 godina dok je čekala muža pomorca da se vrati kući. Bokelji kažu i da ukoliko stavite ruku u otvor iza oltara na kome se nalazi ikona Bogorodice i zamislite želju, ta će vam želja biti ispunjena.
Tragom ove mediteranske legende krenuo je i autor Balkan Tripove emisije „Gurman“, Dejan Dragićević, koji je pored izvanrednog poznavanja hrane i restorana, pravi stručnjak za Boku Kotorsku. On je sa svojim prijateljima, Bokeljima, otišao do ovog ostrva kako bi od njih čuo podrobnije o Gospi od Škrpjela.
BT TV
-„Da vas ne lažem, taj običaj je star više od 600 godina. Nikad nije prekinut. Svake godine, 22. jula, ljudi iz Boke dolaze i bacaju kamenje i pravi se ostrvo sve veće i veće,“ rekao je Dejanov prijatelj Peđa Pavićević o fašinadi, a zatim je otkrio manje poznatu činjenicu o ostrvu Sveti Đorđe koje se nalazi tik uz Gospu.
BT TV
„Sveti Đorđe je prirodno ostrvo i vezuje se za priču o peraškim Romeu i Juliji. Kada su Francuzi okupirali Perast jedan Francuz se zaljubio u Peraštanku. Kada su dobili naređenje da topovima pucaju na Perast, on je opalio iz prvog topa i ubio svoju Peraštanku. Oboje su sahranjeni na ovom ostrvu“, ispričao je Peđa.
Šta to još čuvaju ova dva ostrva pod svojim kamenom, saznajte u emisiji Gurman iz Boke kotorske.
Kako je Aristotel rekao: "U svim stvarima prirode postoji nešto čudesno" – a ostrvo Sifnos je pravi dokaz ove misli! Ovo prelepo Kikladsko ostrvo u Grčkoj nudi nezaboravno iskustvo za sve ljubitelje prirode, kulture i gastronomije.
Upoznajte Atinu kroz njene muzeje! Od Akropolja i antičke umetnosti do neoklasičnog preporoda, otkrijte fascinantnu istoriju Grčke. Posetite ova tri bisera i saznajte zašto je Atina ključ za razumevanje prošlosti i budućnosti ove zemlje
Karpatos, skriveni dragulj Grčke, možda je jedna od najbolje čuvanih tajni ove zemlje, daleko od užurbanosti poznatih ostrva poput Mikonosa i Santorinija, koja svake godine privlače stotine hiljada turista.
Grčka je zemlja puna šarma: duga i vijugava obala, brojna ostrva i mediteranska klima nude obilje plaža za uživanje i sunca za kupanje u njegovim zracima. Njene šume čuvaju bogatu bioraznolikost. Grčka je ostvarila veliki napredak u održivosti što je čini veoma popularnom za eko-turizam.
Beograd i Sava Centar od 9. do 11. jula biće epicentar kongresne industrije Mediterana, kroz godišnji sastanak ICCA Mediterranean Chapter - najznačajnijih događaja u ovom sektoru poslovanja.
Između 84 šljivovice koje su u prethodnoj godini dobile visoke ocene na brojnim zvaničnim ocenjivanjima kvaliteta širom Srbije, u čačanskom Institutu za voćarstvo je odabrana najbolja među najboljima.
Zemunsko kupalište Lido, smešteno na severnom delu Velikog ratnog ostrva, omiljeno je letnje utočište Beograđana i Zemunaca. Ova peščana plaža, okružena prirodom zaštićenog Prirodnog rezervata, nudi mir i osveženje uz Dunav, daleko od gradske gužve.
Paradajz fest je trodnevna manifestacija u Lebanu koja je osnovana sa ciljem promocije Lebana kao lidera u proizvodnji paradajza, kao i njegovih poljoprivrednih i turističkih potencijala.
Tokom letnje sezone zadržavanja na graničnim prelazima između Srbije i Severne Makedonije, kao i između Severne Makedonije i Grčke često mogu da budu višečasovna. Iz tog razloga od velike pomoći mogu da budu kamere, ali i tag uređaji za plaćanje putarine.