IZA ŠIFRE "KAMENA DEVOJKA" KRIJE SE JEDAN PODZEMNI GRAD
“Podzemni grad Karađorđevića” je kulturno – istorijski spomenik iz vremena Kraljevine Jugoslavije.
Građen je početkom 30-ih godina XX veka, po nalogu kralja Aleksandra Prvog Karađorđevića, kao sklonište za smeštaj članova dinastije i Vlade u slučaju rata. Nalazi se u samom centru Malog Zvornika, u dubini strme stene, na površini od oko 5.000 metara kvadratnih, a sastoji se od 75 prostorija i hodnika, u dužini oko 1,5 km.
Foto: BalkanTrip
Prostor predstavlja ostatke kompleksa u kojem su bili kraljevi apartmani, kabineti, sale, spavaonice za gardu, biblioteka, kapela sa oltarskim prostorom, kraljevska česma…Prostorije iskopane u kamenu bile su predviđene za kraljevo ratno komandno mesto i duži boravak većeg broja ljudi pod zemljom, u slučaju ratnih okolnosti. Poznato je da je objekat građen pod šifrom “Kamena devojka”, te da je glavni arhitekta bio stručnjak za kopanje rudnika ruskog porekla. Gradnja je trajala nekoliko godina, do ubistva kralja Aleksandra Prvog Karađorđevića, u Marseju, 1934. godine, do kada je urađeno oko dve trećine skloništa. Korišćeno je samo jednom, aprila 1941. godine, kada je pre odlaska u izbeglištvo, svoju poslednju noć u Srbiji, u nedovršenom skloništu, proveo mladi kralj Petar II Karađorđević. Građevina ima 12 ulaza sa teškim metalnim vratima i ventilacione otvore, a temperatura unutar objekta je stabilna i uvek je od 14 do 16 stepeni Celzijusa.
Foto: BalkanTrip
Kompleks kod Malog Zvornika može da se poseti od ponedeljka do petka od 10h do 15h, a subotom i nedeljom od 10h do 17h (tokom sezone od 1. aprila do 30. oktobra). Cena ulaznice za odrasle i decu stariju od 12 godina je 350 dinara, dok mlađa deca ulaze besplatno, uz pratnju odrasle osobe. Obilazak kompleksa traje oko 40 minuta. Ako planirate ovu atrakciju da posetite van sezone, pre puta pozovite Turističku organizaciju opštine Mali Zvornik na broj telefona 015/471-477.
Kao pripremu za ovaj izlet preporučujemo vam da pogledajte emisiju „Putovanje bez granica“ o Podzemnom gradu Karađorđevića:
Jedna od najposećenijih turističkih atrakcija u Inđiji je „Keltsko selo“. Tematski turistički kompleks smešten je u sportsko-rekreativnoj zoni Inđije, na ulasku u grad iz pravca Novog Sada.
Na samom ulazu u Nacionalni park „Fruška gora“, u božanstvenoj prirodi vinskog Srema, smešteno je domaćinstvo „Šumski mir“ čija je tradicija duga čitav jedan vek.
I pored činjenice da je Obrenovac i bukvalno na tri reke Savi, Kolubari i Tamnavi, njegovi žitelji su naprosto vapili za kvalitetnom vodom za piće. Ta činjenica je „pogurala“ Timotija Novakovića 1898. godine, tadašnjeg predsednika obrenovačke opštine, da započne kopanje arteškog bunara.
Specijalni rezervat prirode Carska bara predstavlja kompleks – mozaik barsko–močvarnih, šumskih, livadskih, stepskih i slatinskih ekosistema sa raznovrsnim i bogatim živim svetom i staništima mnogih endemskih, subendemskih, reliktnih vrsta panonskog prostora.
Okružena Homoljskim planinama, pored zlatonosnog Peka, na prostoru koji obiluje nepreglednim šumama, opština Kučevo turistima može da pruži nešto što ne mogu da dožive u mnogo poznatijim i većim turističkim centrima.
Astronomsko društvo „Ruđer Bošković“ organizuje Piknik 11. maja 2025. u beogradskom Planetarijumu! Posetite predavanje o crvotočinama, projekcije o Sunčevom sistemu i izložbu dečjih radova.
Beogradski rakija fest je internacionalni festival na kome nastupaju izabrane destilerije kao i uvoznici i proizvođači opreme i ambalaže za rakiju i jaka alkoholna pića.
Festival Palilulac privlači gurmane internacionalnim jelima i muzikom. Događaj podstiče kulinarsku razmenu i poziva na uživanje u raznovrsnim aromama uz besplatan ulaz.