Cikloturizam sve je popularniji širom Evrope, a poslednjih nekoliko godina strani i domaći biciklisti u sve većem broju mogu da se vide i na srpskim biciklističkim stazama i putevima. Iako leto nije idealno vreme za istraživanje Srbije na dva točka, mnogi zaljubljenici u biciklističku vožnju odlučuju se da svoje slobodno vreme iskoriste baš na taj način.
Tako se i vaš reporter, podstaknut lepim pričama koje mogu da se vide na raznim Facebook grupama posvećenim bicilističkim vožnjama, odvažio na, za njega zahtevnu avanturu – od Beograda do Novog Sada, sa ciljem da tokom jednog prepodneva pređe razdaljinu od stotinak kilometara. I ova priča, koja sledi, pisana je sa ciljem da ohrabri sve one koji se razmišljaju da se otisnu na malo dužu vožnju od onih svakodnevnih gradskih tura – do posla i nazad, ili do Ade Ciganlije i Avale.
Foto: BT/Andreja Dobrijević
Sunce se leti vrlo brzo penje, tako da je valjalo krenuti sa njegovim izlaskom. A to je trenutak za uživanje na samom početku vožnje. Raniji polazak donosi još jednu prednost – znatno je manje vozila u saobraćaju koji zna da bude poprilično frekventan na izlasku iz Beograda. Ovde ću napraviti malo digresiju. Moja želja je bila da vozim od kuće do Novog Sada, ali naiskrenije preporučujem da se od Beograda do Batajnice bicikl upakuje u Bg voz, i da se vožnja nastavi odatle.
Od Batajnice prema Novom Sadu postoje dve biciklističke rute. Jedna je kraća, ali sa znatno većim saobraćajem, preko Stare i Nove Pazove, Inđije i Banstola. Druga, ide preko Novih i Starih Banovaca, Belegiša, Surduka, Krčedina, Beške i Čortanovaca. Odlučio sam se za dužu vožnju, ali, kako se pokazalo, mnogo prijatniju, uz lepa mesta za pauzu i uživanje.
Put Belegiš-Surduk-Slankamen
Put od Beograda do Novog Sada većim delom je ravan, uz dva kraća uspona, kod Čortanovca i posle Sremskih Karlovaca. Inače, meni je najdosadniji deo vožnje bio na delu od Surduka do Slankamena. Pravina, blaga uzbrdica, ali nikad kraja…a tu je negde već 70-ti kilometar. Valja izdržati do prve prave pauze, na Čortanovačkoj plaži.
Nažalost, kupanje je ovde, kako piše, zabranjeno. To međutim, nije sprečilo posetioce koji su došli, baš kad sam se spremao za nastavak vožnje, da provere da li je dunavska voda hladna…
Plaža u Čortanovcima
Na preporuku iskusnijih biciklista, posle Čortanovaca sišao sam sa asfalta (nikako za drumaše) i put ka Sremskim Karlovcima nastavio makadamom ispod železničkog vijkadukta. Do grada vina, istorije, kulture i arhitekture sreo sam nekoliko biciklista iz inostranstva koji su krenuli ka Beogradu. (njima izgleda da ne smeta avgustovsko sunce).
Put Čortanovci-Sremski Karlovci
Ako se odlučite na duži put biciklom ponesite dovoljno vode, nešto od slatkiša, kremu za sunčanje, dovoljno majica za presvlačenje, rezernu gumu, pumpu i alat za menjanje. Kaciga nije obavezna, ali se preporučuje, kako zbog bezbednosti, tako i zbog zaštite od sunca.
Nakon kraće pauze u Sremskim Karlovcima gde sam napio hladne vode sa izvora Sveti Andrija, nastavio sam putem ka Novom Sadu. S obzirom na to da se već bližilo podne, saobraćaj je bio znatno gušći. Sreća je pa su u ovom delu Srbije navikli na bicikliste.
Sremski Karlovci
Kakav bi to dolazak u Novi Sad bio a da se ne popnem na Petrovaradinsku tvrđavu? To je, možda, najzahtevniji deo puta. Penjanje po kaldrmi, na 100-tom kilometru, kada je sunce u zenitu, nikako mi nije prijalo, ali posle kraćeg odmora na terasi sa pogledom na Dunav i Novi Sad, sve što je tokom vožnje bilo teško brzo se zaboravilo.
Petrovaradin
Vreme je za povratak. Pravac Železnička stanica u Novom Sadu i prvi voz za Beograd. Karta je, ukoliko se kupi preko aplikacije Srbijavoza 373 dinara, dok je u vozu za prevoz bicikla kondukteru potrebno doplatiti 100 dinara. (u jednom vozu ima mesta za tri dvotočkaša). Moglo se i na dva točka, pa istim putem, ili preko Inđije…ali to sam ostavio za neki drugi put.
Voz Novi-Sad – Beograd
Vožnja od Beograda do Novog Sada samo je jedna od ruta koja je sve popularnija među biciklistima u Srbiji. Odlična je za sve koji žele da probaju malo duže vožnje, jer nema većih uspona. I zato nemojte da čekate! Već sledećeg vikenda rezervišite vreme za vaših prvih 100 kilometara od Beograda do Novog Sada, ili od Novog Sada do Beograda. I uživajte u svakom trenutku provedenom u prirodi.
Najmlađi akva-park u Srbiji udaljen je 50 km od Beograda i smešten je na samoj ivici Deliblatske peščare, na pola puta između Pančeva i Vršca, u naselju Devojački bunar. Radno vreme tokom letnje sezone je svakog dana od 10 do 19h.
Apatin je poznat kao „pivski“ grad, jer je u ovom mestu na zapadu Bačke proizvodnja mnogima omiljenog pića počela još davne 1757. godine u „Carskoj pivari“. Ali retko ko zna da Apatin ima jednu od najlepših plaža na Dunavu, kroz njegov tok u Srbiji.
Zemunsko kupalište Lido, smešteno na severnom delu Velikog ratnog ostrva, omiljeno je letnje utočište Beograđana i Zemunaca. Ova peščana plaža, okružena prirodom zaštićenog Prirodnog rezervata, nudi mir i osveženje uz Dunav, daleko od gradske gužve.
Međunarodni studentski festival folklora okuplja folklorne ansamble i studente iz celog sveta, a od svog osnivanja 2008. godine promoviše tradiciju, interkulturalni dijalog i umetničku razmenu među mladima.
Tradicionalni Etno-festival Kladovo, 19. po redu, biće održan od 17. do 19. jula 2025. godine, u organizaciji Turističke organizacije opštine Kladovo i pod pokroviteljstvom opštine Kladovo.
Nekadašnji narodni običaj uzajamnog pomaganja na selu prilikom velikih radova leti, koji je u Srbiji potpuno iščezao, oživi jedino u julu na planini Rajac, kod Ljiga, prve nedelje po Petrovdanu.
Najmlađi akva-park u Srbiji udaljen je 50 km od Beograda i smešten je na samoj ivici Deliblatske peščare, na pola puta između Pančeva i Vršca, u naselju Devojački bunar. Radno vreme tokom letnje sezone je svakog dana od 10 do 19h.
Veliko Gradište će od 17. do 19. jula biti domaćin tradicionalne manifestacije „Alaske večeri“, koja ove godine slavi 59. izdanje. Program manifestacije obuhvata sportsko-ribolovačke aktivnosti, takmičenje u kuvanju riblje čorbe, kao i bogat kulturno-zabavni sadržaj.