IZLOŽBA "ČUVARI INOVACIJA - 100 GODINA OD PRVOG SRPSKOG PATENTA"
Muzej nauke i tehnike prvi put predstavlja javnosti modele i makete izrađene na osnovu prvih registrovanih patentnih prijava u Srbiji u Upravi za zaštitu industrijske svojine (današnji Zavod za intelektualnu svojinu Republike Srbije). Prikazani će biti patenti iz međuratnog perioda, kada u Srbiji tek počinje industrijalizacija, najčešće inspirisani svakodnevnim problemima i potrebama građana, kao i unapređivanjem proizvoda za tržište – od kazana za pečenje rakije, preko samoljuljajuće kolevke i natkrivenog bicikla (velosipedskih kola), do sprave za pravljenje cigareta, roštilja i mnogih drugih. Deo izložbe će biti posvećen realizovanim patentnim prijavama iz fonda Muzeja nauke i tehnike, među kojima su i patenti velikana srpske nauke akademika Mihaila Petrovića Alasa, dr Vladimira Stanojevića i akademika Miomira Vukobratovića.
Prvi patent registrovan u Upravi za zaštitu industrijske svojine bio je „Stroj za pečenje rakije“, na ime Milana Jovanovića, kazandžije iz Novog Sada, prenesen mađarski patent iz 1909. godine, a prvi koji je odobrila naša Uprava bio je „Sama sebe ljuljajuća kolevka“, na ime Adema Subašića, sajdžije iz Sarajeva. U sklopu izložbe, koja će biti dostupna za publiku od 13. decembra 2024. do 31. marta 2025. godine, planirani su mnogobrojni prateći programi.
Autori izložbe su Dušan Petrović i Saša Šepec, muzejski savetnici Muzeja nauke i tehnike. Izložbene modele izradio je Dejan Vračarević, dizajner, dugogodišnji saradnik Muzeja nauke i tehnike u oblasti restauracije i zaštite tehničkih eksponata. Izložba „Čuvari inovacija – 100 godina od prvog srpskog patenta“ realizovana je uz podršku Ministarstva kulture Republike Srbije.
„ZLATIBORSKA BOŽIĆNA BAJKA“ do 20. januara
Bogat i raznovrstan program nove manifestacije
05.01.2025.OBIČAJI ZA BADNJI DAN I BADNJE VEČE - sečenje Badnjaka, pijukanje, posna trpeza, bdenje...
Badnji dan počinje odlaskom u šumu, u zoru i sečenjem Badnjaka koji se u kuću unosi tek kada padne mrak.
05.01.2025.