CARSKA BARA – BISER NEPREGLEDNE RAVNICE
Specijalni rezervat prirode Carska bara predstavlja kompleks – mozaik barsko–močvarnih, šumskih, livadskih, stepskih i slatinskih ekosistema sa raznovrsnim i bogatim živim svetom i staništima mnogih endemskih, subendemskih, reliktnih vrsta panonskog prostora. Nalazi se na aluvijalnoj ravni između Tise i kanala Begej, na teritoriji Grada Zrenjanina. Do nje se može doći kada se na 17. kilometru iz Zrenjanina prema Beogradu skrene desno preko Begeja.
Retke ptice Carske bare
Ptice su jedno od najimpresivnijih obeležja Carske bare, zabeleženo je 239 vrsta ptica, a najznačajnija vrsta su čaplje, od kojih se svih osam evropskih vrsta gnezde na ovom području. Jedna od najugroženijih vrsta je „carska čaplja“, jedinstvena u Evropi, pa je zbog toga njena silueta izabrana i za simbol Rezervata. Pored carske čaplje ovde se mogu videti i mali gnjurac, vodeni bik, čapljica, gak, žuta čaplja, velika bela čaplja, crvena čaplja, kašičar, patka njorka, galeb, pčelarica, crvenrepka, cvrčić, sivi svračak.
U ovoj oazi flore i faune najranije prisustvo čoveka seže čak 6.000 godina u prošlost, o čemu govore dokazi pronađeni u humkama u okolini Mužije i Titela.
Biljni i životinjski svet Carske bare
Prirodne vrednosti Specijalnog rezervata prirode “Carska bara” visoko su ocenjene zbog postojanja oko 500 biljnih vrsta od kojih se posebno izdvajaju beli i žuti lokvanj, gorocvet, uskoliki i močvarni kaćunak, vodeni orašak, borak, a pet vrsta je u Crvenoj knjizi flore Srbije (gde se nalaze ugrožene vrste), lokvanjčić, kamforika, mešinka, kantarion i slatinski ljutić, dok je slatinska palamida u Crvenoj knjizi Evrope, kao izuzetno ugrožena vrsta. Za bogatstvom sveta flore ne zaostaje ni fauna, gde se uz dosta sreće mogu pronaći: divlja svinja, srna, lisica, zec, bizamski pacov, šišmiš, tvor, jež, tekunica, krtica, lasica, hrčak, barska kornjača, sivi gušter, belouška, zelena žaba i šareni daždevnjak. Dok u vodama Starog Begeja i Carske bare živi više od 20 vrsta riba iz 16 familija.
Posebna turistička atrakcija Rezervata je svakako vožnja Starim Begejom brodićima, sa obaveznom upotrebom zaštitne opreme, uz fenomenalni edukativni deo i veoma zanimljivu priču vodiča o samom rezervatu, kao i o flori i fauni ovog čudesnog mesta. Plovidba je duga 5 kilometara i traje oko sat vremena, a krajnja destinacija je novi vidikovac.
Druga opcija je obilazak rezervata „Stazom zdravlja“ dužine od oko 4 kilometra u jednom pravcu do vidikovca, odnosno, drvene ponte na kojoj se mogu napraviti lepe fotografije. Stazu zdravlja posetioci mogu preći sami ili uz društvo vodiča. Na kraju, postoji mogućnost i iznajmljivanja bicikala za vožnju u prirodi, kao i kanue za samostalnu plovidbu Starim Begejom.