SIROGOJNO – Klot-frket autentična moda poznata širom sveta
Izvor: BT Foto: BT
Jesen u Srbiji
18/12/2024, 15:40

SIROGOJNO – Klot-frket autentična moda poznata širom sveta

Sirogojno je naselje u Srbiji u opštini Čajetina u Zlatiborskom okrugu. Pripadaju mu i sela Drenova, Željine, Trnava i Čičkova, a ovaj kraj Zlatibora najpoznatiji je po domaćoj radinosti i izradi odevnih i upotrebnih predmeta od vune.

U Sirogojnu je 1963. godine formiran pogon domaće radinosti u okviru Zemljoraničke zadruge. Ubrzo su kreacije Dobrile Vasiljević Smiljanić, izrađene veštim rukama zlatiborskih pletilja, počele da nižu uspehe na domaćem i inostranim tržištima. Odeći iz Sirogojna divile su se, između ostalih, Nensi Regan, Raisa Gorbačov, Liv Ulman…

Muzej narodnog graditeljstva Staro selo, koji je i dalje jedini muzej na otvorenom u Srbiji takođe je osnovan u okviru organizacije pletilja. Sa ciljem da se zaštiti materijalno i nematerijalno kulturno nasleđe zlatiborskog kraja 1980. godine započet je proces prenošenja, postavljanja i rekonstruisanja zlatiborskih brvnara prema projektu arhitekte Ranka Findrika i Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture. Muzej je bio deo organizacije domaće radinosti iz Sirogojna sve do 1992. godine, kada je postao samostalna institucija pod imenom Muzej na otvorenom „Staro selo’’.

U Srbiji 78 proizvoda nosi oznaku geografskog porekla, a među njima su samo četiri nepoljoprivredna. Jedan od njih je Sirogojno džemper.

U „Starom selu“ je prikazana arhitektura, unutrašnje uređenje zgrada, način privređivanja i organizacija porodičnog života ljudi brdsko – planinskih predela dinarske regije. Prostire se na površini od 5ha i ima oko 50 objekata koji su dislocirani i preneti iz okolnih zlatiborskih sela.

Glavnu postavku Muzeja čini niz kuća za stanovanje (glavna kuća, vajat sa tremom, vajat sa krstovima) i objekti za poljoprivrednu proizvodnju (mlekar, ambar, salaš, kokošar, uljanik, trap).

Istovremeno Muzej je i prostor u kom se tokom cele godine organizuju mnogobrojne izložbe afirmisanih, ali i mladih umetnika, književni susreti i drugi kulturno – umetnički sadržaji koji spajaju tradicionalno sa savremenim stvaralaštvom. Posebnu celinu u Muzeju čine objekti u kojima se čuvaju alati i organizuju predavanja o starim zanatima.