Svi pamtimo ono bezbrižno vreme detinjstva kada smo kod naših baka nalazili dunje na ormarima čiji nas miris uvek podseti na radost zimskog raspusta i dečju igru. Ali, da li ste znali da su dunje zapravo odlični prirodni osveživači vazduha, te da se od davnina zna za njihov lekoviti karakter?
Poznata po svojim mirisnim, mesnatim, kiselkastim, blago oporim, nežno maljavim plodovima, zlatno žute boje, dunja često raste kao razgranato drvo, snažnih grana, koje može dostići širinu do 6 i visinu do 8 metara.
Foto: BT
Kod nas su najpoznatije dve stare sorte dunja – vrajska i leskovnčanka. Leskovčanka je stara domaća sorta, prvi put zapažena u okolini Leskovca, po kome je i dobila ime. Smatra se jednom od najkvalitetnijih sorti. „Vranjska dunja“, poznata i pod imenom „dunjac“ je odomaćena sortna populacija dunje koja se na našim prostorima gajila još pre Prvog svetskog rata.
Plod dunje često zovu vitaminska bomba jeseni jer ima velike količine vitamina C, zatim vitamine B1, B2, ali i kalijum, natrijum, cink, gvožđe, bakar, mangan, pektin i druge organske i neorganske kiseline. Pored toga, sadrži i proteine, dijetalna vlakna i ugljene hidrate. Zbog ovih karakteristika dunja je našla široku primenu u lečenju različitih bolesti. Dunja se sve ređe jede u sirovom stanju, a najčešće se koristi u preradi za izradu kompota, želea, sokova, kao slatko, ili za pravljenje čuvane rakije dunjevače.
Jedna od najposećenijih turističkih atrakcija u Inđiji je „Keltsko selo“. Tematski turistički kompleks smešten je u sportsko-rekreativnoj zoni Inđije, na ulasku u grad iz pravca Novog Sada.
Na samom ulazu u Nacionalni park „Fruška gora“, u božanstvenoj prirodi vinskog Srema, smešteno je domaćinstvo „Šumski mir“ čija je tradicija duga čitav jedan vek.
I pored činjenice da je Obrenovac i bukvalno na tri reke Savi, Kolubari i Tamnavi, njegovi žitelji su naprosto vapili za kvalitetnom vodom za piće. Ta činjenica je „pogurala“ Timotija Novakovića 1898. godine, tadašnjeg predsednika obrenovačke opštine, da započne kopanje arteškog bunara.
Specijalni rezervat prirode Carska bara predstavlja kompleks – mozaik barsko–močvarnih, šumskih, livadskih, stepskih i slatinskih ekosistema sa raznovrsnim i bogatim živim svetom i staništima mnogih endemskih, subendemskih, reliktnih vrsta panonskog prostora.
Okružena Homoljskim planinama, pored zlatonosnog Peka, na prostoru koji obiluje nepreglednim šumama, opština Kučevo turistima može da pruži nešto što ne mogu da dožive u mnogo poznatijim i većim turističkim centrima.
Astronomsko društvo „Ruđer Bošković“ organizuje Piknik 11. maja 2025. u beogradskom Planetarijumu! Posetite predavanje o crvotočinama, projekcije o Sunčevom sistemu i izložbu dečjih radova.
Beogradski rakija fest je internacionalni festival na kome nastupaju izabrane destilerije kao i uvoznici i proizvođači opreme i ambalaže za rakiju i jaka alkoholna pića.
Festival Palilulac privlači gurmane internacionalnim jelima i muzikom. Događaj podstiče kulinarsku razmenu i poziva na uživanje u raznovrsnim aromama uz besplatan ulaz.