CRKVA BRVNARA U DAROSAVI - pravi dragulj srpskog narodnog graditeljstva
Crkva brvnara u Darosavi kod Aranđelovca sagrađena je 1833. godine, a posvećena je apostolima Petru i Pavlu
Nastala je u vremenu oslobođene Srbije pod vođstvom kneza Miloša Obrenovića kada dolazi do velike obnove pravoslavnih hramova i predstavlja pravi dragulj iz srpskog narodnog graditeljstva. Jedna je od tri sačuvane crkve brvnare u celoj Šumadiji.
U obliku je izduženog broda sa poligonalnom oltarskom apsidom i tremom na zapadnoj strani. Krovni pokrivač je šindra. Celokupna dužina crkve zasvedena je plićim koritastim svodom od profilisanih i užljebljenih šašovaca. Pripada tipu većih građevina ove vrste. Ono što posebno izdvaja ovu građevinu je bogatstvo ornamentisanih detalja na vratima, prozorima, tavanici, stubovima na tremu.
Za meštane Darosave, crkva ima izuzetno značajnu ulogu, budući da se u njoj okupljaju tokom praznika, održavaju mise, liturgije i pričesti, čuvajući pravoslavnu tradiciju koja traje skoro dva veka.
Crkva brvnara u Darosavi utvrđena je za nepokretno kulturno dobro-spomenik kulture od 15.08.1951. godine.
U crkvi su očuvani autentični ikonostas i dva simetrična, identična kamena svećnjaka ukrašena bogatom dekoracijom. Rađene masnom bojom na drvetu odlikuju se preciznim crtežom, dobrim proporcijama i razvijenim osećajem za boje, što sve zajedno daje upečatljivu skladnu celinu.
Foto: BT
Crkva brvnara je na putu Darosava – Venčane, na oko dva kilometra od centra najvećeg aranđelovačkog sela. Do nje može da se dođe iz pravca Aranđelovca i Lazarevca.
Jedna od najposećenijih turističkih atrakcija u Inđiji je „Keltsko selo“. Tematski turistički kompleks smešten je u sportsko-rekreativnoj zoni Inđije, na ulasku u grad iz pravca Novog Sada.
Na samom ulazu u Nacionalni park „Fruška gora“, u božanstvenoj prirodi vinskog Srema, smešteno je domaćinstvo „Šumski mir“ čija je tradicija duga čitav jedan vek.
I pored činjenice da je Obrenovac i bukvalno na tri reke Savi, Kolubari i Tamnavi, njegovi žitelji su naprosto vapili za kvalitetnom vodom za piće. Ta činjenica je „pogurala“ Timotija Novakovića 1898. godine, tadašnjeg predsednika obrenovačke opštine, da započne kopanje arteškog bunara.
Specijalni rezervat prirode Carska bara predstavlja kompleks – mozaik barsko–močvarnih, šumskih, livadskih, stepskih i slatinskih ekosistema sa raznovrsnim i bogatim živim svetom i staništima mnogih endemskih, subendemskih, reliktnih vrsta panonskog prostora.
Okružena Homoljskim planinama, pored zlatonosnog Peka, na prostoru koji obiluje nepreglednim šumama, opština Kučevo turistima može da pruži nešto što ne mogu da dožive u mnogo poznatijim i većim turističkim centrima.
Astronomsko društvo „Ruđer Bošković“ organizuje Piknik 11. maja 2025. u beogradskom Planetarijumu! Posetite predavanje o crvotočinama, projekcije o Sunčevom sistemu i izložbu dečjih radova.
Beogradski rakija fest je internacionalni festival na kome nastupaju izabrane destilerije kao i uvoznici i proizvođači opreme i ambalaže za rakiju i jaka alkoholna pića.
Festival Palilulac privlači gurmane internacionalnim jelima i muzikom. Događaj podstiče kulinarsku razmenu i poziva na uživanje u raznovrsnim aromama uz besplatan ulaz.