PUTOVANJE KROZ VUKOVO NASLEĐE – Otkrijte dušu srpske kulture i ćirilice
Tršić, rodno mesto Vuka Karadžića, predstavlja živu baštinu srpske kulture, jezika i narodne tradicije. Njegov spomen-kompleks objedinjuje muzeje, etno-objekte i kulturne manifestacije, utkane u prirodni ambijent i duh Vukovog prosvećiteljstva.
Balkan Trip
U srcu zapadne Srbije, u pitomoj dolini podno planine Gučevo, leži Tršić – rodno selo Vuka Stefanovića Karadžića. Danas je to jedinstven etno-kulturni kompleks koji svedoči o životu, delu i nasleđu najznačajnijeg reformatora srpskog jezika. Tršić nije samo muzej na otvorenom – to je prostor u kojem se prošlost i sadašnjost prepliću u jeziku, arhitekturi, pesmi i tišini. Posetioci ovde ne dolaze samo da bi naučili – već da bi osetili duh narodne mudrosti, prosvetiteljstva i autentičnog identiteta.
Balkan Trip
Vukova spomen-kuća
Vukova spomen-kuća, centralni deo etno-kompleksa, podignuta je 1933. godine na inicijativu Odbora za podizanje spomen-obeležja Vuku Stefanoviću Karadžiću, pod rukovodstvom profesora Živorada Popovića. Originalna kuća Vukove porodice više puta je uništavana tokom Prvog srpskog ustanka, pa je nova brvnara izgrađena prema tipovima starijih jadranskih kuća. Kuća je dinarskog tipa, sa podrumom od kamena, drvenim zidovima i strmim krovom pokrivenim šindrom. Unutrašnjost je asketski uređena, sa eksponatima iz 18. i 19. veka, uključujući otvoreno ognjište, tronožac, sto, krevet i ikone. Poseban detalj je portret Vuka iz 1816. godine, delo Pavela Đurkovića, jedini predmet mlađi od samog Vuka u kući, te vatralj i hrastov krst koji obeležava ognjište. Okućnicu čine dva vajata, kačara, čardak, ambar i koš za kukuruz, koji zajedno prikazuju život srpskog seoskog domaćinstva.
Balkan Trip
Muzej jezika i pisma
Muzej jezika i pisma, smešten u okviru spomen-kompleksa, posvećen je očuvanju i promociji srpskog jezika i ćiriličnog pisma, čije je reforme Vuk uveo pravilom „Piši kao što govoriš, čitaj kako je napisano“. Muzej sadrži postavke o Vukovom radu na standardizaciji jezika, uvođenju fonetskog pravopisa i stvaranju prvog srpskog rečnika (1818). Eksponati uključuju stare rukopise, primerke Vukovih dela i materijale o razvoju ćirilice. Muzej nudi vredne rukopise, izdanja Vukovih dela, edukativne sadržaje i interaktivne radionice – naročito kaligrafske, koje privlače mlađe posetioce tokom Đačkog Vukovog sabora. Muzej je otvoren svakog dana od 9 do 17 časova.
Balkan Trip
Velika bina za Vukove dane
Vukov sabor, najstarija i najposećenija kulturna manifestacija u Srbiji, održava se svakog septembra u Tršiću još od 1933. godine (uz izuzetak ratnih godina 1941. i 1944). Centralni događaj je završna svečanost na velikoj bini u prirodnom amfiteatru, izgrađenoj 1964. godine uz pomoć studenata i srednjoškolaca iz Loznice i Valjeva.
Program obuhvata svečano podizanje saborske zastave, izvođenje „Himne Vuku“ Stevana Mokranjca, pozorišne predstave, koncerte, književne večeri i promocije. Događaji se odvijaju i u Loznici, Tronoši i Beogradu. Ista bina koristi se i tokom Đačkog Vukovog sabora u maju, kada se održavaju školska takmičenja, radionice i dečje predstave. Vukov sabor upisan je u Nacionalni registar nematerijalne kulturne baštine Srbije.
Balkan Trip
Crkva brvnara Svetog Arhangela Mihaila
Crkva brvnara Svetog Arhangela Mihaila, sagrađena 2004. godine, izgrađena je po uzoru na skromne seoske crkve iz 19. veka. Njena jednostavna drvena konstrukcija, ikonostas i ambijent sveća doprinose autentičnom duhovnom ugođaju etno-parka. Tokom Vukovih dana i drugih prigodnih događaja, u crkvi se obavljaju i manji verski obredi. Smeštena u pešačkoj zoni, uz samu veliku binu i zvonik.
Balkan Trip
Ostale znamenitosti
Kompleks Tršića čini čak 35 zaštićenih objekata narodnog graditeljstva, prenetih iz okoline. To su autentične kuće, vajati, ambar, magaze, vodenice, kačare – svaka sa svojom pričom i funkcijom. U njima se danas nalaze: Dositejev muzej, muzejska postavka Vukovih sabora, Spomen-dom seoskom učitelju, Galerija, Kuća pisaca, radionice starih zanata i suvenirnica. Multimedijalna učionica i biljna apoteka dodatno obogaćuju obrazovno-kulturnu ponudu. Posetioci mogu čitati Vukove misli i citate ispisane na drvenim putokazima duž staza.
Priroda oko Tršića – reka Žeravija, šume i staze planine Gučevo – pruža savršene uslove za šetnje i odmor u netaknutoj tišini.
Balkan Trip
Kako doći?
Do Tršića se iz Loznice stiže automobilom za 15 minuta Valjevskim putem ili autobusom. Parking je dostupan na ulazu u selo, a do Vukove kuće vodi pešačka staza. Obrazovno-kulturni centar je otvoren od 7 do 22h, dok su muzeji dostupni od 9 do 17h. Za više informacija, posetite zvanične sajtove Turističke organizacije Loznice (www.turizamlz.rs) (www.turizamlz.rs) i Centra za kulturu „Vuk Karadžić“ (www.ckvkaradzic.org.rs) (www.ckvkaradzic.org.rs).
Tršić je mesto gde se čuva duh Vukovog dela, srpske tradicije i ćirilice, uz jedinstven spoj kulture, istorije i prirode.
Domaćini Cvetojevići prepoznali su rajske predele koje reka Drina pravi u obliku potkovice u malom selu Vrhpolje i tu rešili da naprave ono što danas možemo slobodno prepoznati kao drinsku rivijeru.
Jedna od najposećenijih turističkih atrakcija u Inđiji je „Keltsko selo“. Tematski turistički kompleks smešten je u sportsko-rekreativnoj zoni Inđije, na ulasku u grad iz pravca Novog Sada.
Na samom ulazu u Nacionalni park „Fruška gora“, u božanstvenoj prirodi vinskog Srema, smešteno je domaćinstvo „Šumski mir“ čija je tradicija duga čitav jedan vek.
I pored činjenice da je Obrenovac i bukvalno na tri reke Savi, Kolubari i Tamnavi, njegovi žitelji su naprosto vapili za kvalitetnom vodom za piće. Ta činjenica je „pogurala“ Timotija Novakovića 1898. godine, tadašnjeg predsednika obrenovačke opštine, da započne kopanje arteškog bunara.
Specijalni rezervat prirode Carska bara predstavlja kompleks – mozaik barsko–močvarnih, šumskih, livadskih, stepskih i slatinskih ekosistema sa raznovrsnim i bogatim živim svetom i staništima mnogih endemskih, subendemskih, reliktnih vrsta panonskog prostora.
Udruženje „Dame“ 18. maja 2025. na Pavlovačkom pašnjaku kod Rume organizuje reviju raznih rasa konja, trku i druženje uz večeru. Prijave za trku su otvorene, a svi ljubitelji konja su dobrodošli.
Događaj koji će biti organizovan po treći put okupiće oko 25 domaćih i stranih izlagača, među kojima će biti renomirane vinarije, ali i destilerije, proizvođači mlečnih i suhomesnatih proizvoda.
Memorijalna trka Dragutin Tomašević svakog maja organizuje se u spomen na prvog srpskog olimpijca i desetostrukog šampiona u maratonu Kraljevine Srbije.