Od 2023. godine biciklom možete da dođete od Zrenjanina sve do Temišvara, a da nemate susret sa automobilima, jer je potpuno završena biciklistička staza od srpskog do rumunskog grada. Granični prelaz između Srbije i Rumunije je privremeni, isključivo pešačko – biciklistički, a u pitanju je montažna kućica ili kombi u kojem graničari proveravaju pasoše.
Foto: Aleksandar Rajković/Facebook
Od interesantnih mesta koje možete da posetite tokom vožnje do Temišvara i nazad predlažemo vam Žitište i spomenik Rokiju, kao i odličan Restoran MS u Itebeju koji je idealan za ručak, jer je „bike-friendly“ i na pola puta je do Temišvara. Kroz Rumuniju praktično nema ničeg sve do Temišvara, osim nekoliko restorana sa baštom već u blizini ovog grada. Ali zato prirodnih lepota ne nedostaje.
Foto: Aleksandar Rajković/Facebook
Staza nije teška, sve je ravno, može da vozi bilo ko, samo je pitanje izdržljivosti i udobnosti sedišta jer 88 km u jednom pravcu i nije mala stvar. Na rumunskoj strani ima biciklističkih odmorišta koja su natkrivena na svakih 5 do 10km koja predstavljaju idealno skrovište u slučaju kiše.
Foto: Aleksandar Rajković/Facebook
Temišvar je raj za bicikliste, širi centar je sa obeleženim stazama za bicikle tako da nema opasnosti ni za decu. Veliki broj parkova i vrlo uredna obala Begeja dovoljan su razlog da se poseti ovaj rumunski grad koji obiluje i drugim znamenitostima, tako da svako može da pronađe ponešto za sebe. Smeštaj se može naći već od 15 evra po osobi i to u samom centru grada.
Foto: Aleksandar Rajković/FacebookGranični prelaz na biciklističkoj stazi od Zrenjanina do Temišvara biće otvoren svaki poslednji vikend u mesecu, počev od marta, pa sve do oktobra2024. godine, kao i 3. i 4. juna kada se obeležava Svetski dan bicikla. Radno vreme prelaza tokom tih dana je od 7 do 19 časova.(Imajte u vidu i razliku u vremenskim zonama, Rumunija je +1h u odnosu na Srbiju)
Jedna od najposećenijih turističkih atrakcija u Inđiji je „Keltsko selo“. Tematski turistički kompleks smešten je u sportsko-rekreativnoj zoni Inđije, na ulasku u grad iz pravca Novog Sada.
Na samom ulazu u Nacionalni park „Fruška gora“, u božanstvenoj prirodi vinskog Srema, smešteno je domaćinstvo „Šumski mir“ čija je tradicija duga čitav jedan vek.
I pored činjenice da je Obrenovac i bukvalno na tri reke Savi, Kolubari i Tamnavi, njegovi žitelji su naprosto vapili za kvalitetnom vodom za piće. Ta činjenica je „pogurala“ Timotija Novakovića 1898. godine, tadašnjeg predsednika obrenovačke opštine, da započne kopanje arteškog bunara.
Specijalni rezervat prirode Carska bara predstavlja kompleks – mozaik barsko–močvarnih, šumskih, livadskih, stepskih i slatinskih ekosistema sa raznovrsnim i bogatim živim svetom i staništima mnogih endemskih, subendemskih, reliktnih vrsta panonskog prostora.
Okružena Homoljskim planinama, pored zlatonosnog Peka, na prostoru koji obiluje nepreglednim šumama, opština Kučevo turistima može da pruži nešto što ne mogu da dožive u mnogo poznatijim i većim turističkim centrima.
Plašintijada u Rudnoj Glavi zove sve goste na festival vlaških ukusa i tradicije! Takmičite se u pravljenju plašinti, uživajte u programu KUD-ova i humanitarnoj licitaciji. Dođite i upoznajte vlašku kulturu.
Međunarodni sajam u Negotinu spaja ljubitelje vina i meda kroz degustacije i druženje. Događaj slavi lokalnu tradiciju, ističe zanatstvo i poziva na otkrivanje autentičnih ukusa.
Proleće dobija svoj najlepši oblik kada krene sezona Piknika, a ovo je deveta godina kako vas Piknik u organizaciji Kišobrana poziva u parkove Beograda.