U SRBIJI POSTOJI KRALJEVSKO VINO
Izvor: BT
Tajne Balkana
18/10/2023, 08:33

U SRBIJI POSTOJI KRALJEVSKO VINO

Topola je poznata po vrednim vinogradarima i vinarima, a posebno dobrim vinima od kojih se jedno izdvaja! U pitanju je „Trijumf gold“ – vino od sorte sovinjon blan koje se već punih dvadeset godina pravi u podrumu vinarije Aleksandrović. Zbog čega je baš ovo vino toliko posebno?

Pre svega, napravljeno je po originalnoj kraljevskoj recepturi iz tridesetih godina prošlog veka. U doba kada je svaka kuća uzgajala svoje vinograde i proizvodila dobro grožđe. Tačnije, podrumar Kraljeve vinarije, Živko Tadić, poslao je vinariji Aleksandrović originalan recept po kom su sovinjon blan pravili za kraljeve Petra i Aleksandra Karađorđevića. 

Sovinjon blan često zovu „prefinjeni divljak“  – ali u pitanju je jedna od najpopularnijih i definitivno najcenjenijih belih sorti. Odakle ovo „divljak“? Od francuske reči „sauvage“ koja u prevodu znači divljak. A važno je reći da je Sovinjon blan sve samo to ne – ovo je jedna prefinjena sorta od koje se dobijaju prefinjena vina.

Ekipa emisije „Još litar jedan“ obišla je vinariju „Aleksandrović“ sa ciljem da sazna na koji način nastaje upravo ovo vino nekada pravljeno po takozvanoj kraljevskoj recepturi. Danas ga zovu „Trijumf gold“ i posebno se ponose njim. Vlasnik vinarije Božidar Aleksandrović rekao je da je za njega dobijanje recepta bila velika čast i odgovornost u isto vreme.

Međutim, tradicija uzgoja vinove loze na ovim prostorima datira još iz srednjeg veka, kada je čitavo područje današnjeg Oplenca, bilo poznato po dobrom vinu. Početkom 20. veka, zbog velike količine grožđa koju su vredni vinogradari svake godine sa novom berbom dobijali, podignuta je Venčačka vinogradarska zadruga. Ali tu nije bio kraj.

Nedugo nakon toga, 1931. godine, kralj Aleksandar I Karađorđević podiže svoj podrum i vinariju, koja se danas smatra jednom od najstarijih vinarija u Srbiji. U to doba ovo je bila najsavremenija vinarija na celom Balkanu.

Vina su se čuvala u bačvama od slovenskog hrasta i to na dubini od 15 metara, na prirodnoj temperaturi od 12 stepeni, zato što u to vreme nisu postojale klime,
a to je idealna temperatura za odležavanje belih vina.

Inače, postoje i razne priče koje se vezuju za Kraljevu vinariju, a jedna od njih je da je u to vreme podrum imao struju, kada su svi ostali koristili sveće.

Druga priča je još zanimlijvija. Ona ukazuje na postojanje prvog penušavog vina u to doba u Srbiji, kada se na ovim prostorima nije ni znalo za takvo piće. Naime, gosti koji su obilazili vinariju (a bili su stranci) probali su jedno vino koje je, po njihovim rečima bilo prokislo. Naravno, radilo se o penušavom vinu, a zbog mehurića oni su mislili da je vino pokvareno.  

Vinoteka, koju čini oko 280 flaša iz doba kada su srpski kraljevi u Topoli gajili lozu i proizvodili vino, danas bi na aukcijama u svetu mogla da dostigne milionsku sumu.
Ove boce čuvaju se pod ključem u podrumu, 15 metara ispod zemlje!

Danas tu priču pričaju svi vinari i vinogradari iz ovih krajeva, dok vinarija „Aleksandrović“ ponosno predstavlja svoj „Trijumf gold“ kao deo istorije i tradicije, jer je po rečima mnogih ovo vino dostojno svih kraljevskih trpeza.