DA LI ZNATE ZAŠTO SE KAŽE "Kasno Janko na Kosovo stiže"
"Kasno Janko na Kosovo stiže" postala je čuvena uzrečica za sve što promaši trenutak kad treba da se desi.
Foto: Balkan Trip
Svi smo je izgovorili bar nekoliko puta, a da nismo znali ko je dotični Janko koji je postao simbol kašnjenja. Slaviša Čurović se sa ekipom svoje emisije “Srcem kroz ravnicu” uputio u Zemun jer je čuo da tamo može razrešiti ovu misteriju. On je iz istorijskih činjenica vezanih za Gardoš došao do zaključka da je Janko iz dotične izreke možda niko drugi do Sibinjanin Janko. Upravo zato, rešio je da odgovor potraži na Gardošu od Maje Inđić, predstavnice opštine Zemun.
-“Milenijumska kula ili kula Sibinjanin Janka ili, kako je Raša Popov rekao, najbolje da se nazove Zemunska kula, sigurno je podignuta u čast dolaska Mađara u Panonsku niziju. Da li je istina da je Sibinjanin Janko ovde negde i sahranjen? I ko je on bio?” Upitao je Maju koja mu je ubrzo razrešila nedoumice: “Jeste istina da je on upravo na ovom mestu skončao od kuge, ali pre toga je 1456. godine uradio taj najveći podvig u to vreme. On je bio hrišćanski vitez koji je sa flotom odbranio Beograd od Osmanlija. I ta izreka jeste zapravo vezana za njega jer je on taj heroj sa kojim se pobeđuje.”
Slavišu su Majine priče zaintrigirale da otkrije šta se još krije u Zemunu, a da to ni ne znamo. Naišao je zaista na prava mala čuda koja se kriju u muzejima, zanatskim radnjama, školama, legendama, a i jednoj pekari koja proizvodi jedinstven burek. Ne časite časa da i vi vidite šta je to on sve saznao:
Kamena Gora, u blizini Prijepolja, jedno je od retkih sela koje je potpuno sačuvano od bilo kakvog vida modernizacije, vazduh je neverovatno čist zbog čega je ovo mesto proglašeno vazdušnom banjom, a tamošnji stanovnici neretko žive i duže od sto godina.
Istočna Srbija poznata je po svojoj magičnosti i misterioznosti koje neprekidno privlače putnike sa svih strana da dođu i istraže je. Jedna od najprivlačnijih lokacija ovih predela su Rajačke pimnice, smeštene nedaleko od Negotina.
Na desnoj obali reke Tise, na najvećoj krivini koju panonska lepotica pravi na svom toku kroz Srbiju, svoje mesto našao je grad Bečej, koji je okružen plodnom i blagorodnom ravnicom sa koje na naše trpeze stižu zdravi i ukusni proizvodi.
Novi Slankamen će ovog vikenda biti domaćin tradicionalne manifestacije „Dani bresaka“, koju organizuje Kulturno-umetničko društvo „Dr Đorđe Natošević“.