BOŽIĆ-NAJRADOSNIJI PRAZNIK MEĐU SVIM PRAZNICIMA
Hristos se rodi!
Božić se praznuje tri dana. Prvi dan Božića slavi se 7. januara. Na Božić ujutro, pre svitanja, zvone sva zvona na pravoslavnim hramovima i objavljuje se dolazak Božića i Božićnog slavlja. Domaćin i svi ukućani na Božić oblače najsvečanije odelo, i odlaze u crkvu na jutrenje i Božićnu liturgiju. Posle službe u crkvi se prima nafora i prvo se ona uzima na Božić. Ljudi se pozdravljaju rečima: “Hristos se rodi!” i otpozdravljaju: “Vaistinu se rodi!” Ovako se pozdravlja i govori sve od Božića do Bogojavljenja.
Položajnik
Na Božić, rano pre podne, u kuću dolazi specijalni gost, koji se obično dogovori sa domaćinom, a može biti i neki slučajni namernik, i on se posebno dočekuje u kući, i zove se položajnik. Položajnik pozdravi dom Božićnim pozdravom, ljubi se sa ukućanima i odlazi kod šporeta. Otvara vrata na šporetu ili peći, ranije na ognjištu, džara vatru i govori zdravicu: “Koliko varnica, toliko srećica, Koliko varnica toliko parica (novca) Koliko varnica toliko u toru ovaca, Koliko varnica toliko prasadi i jaganjaca, Koliko varnica, toliko gusaka i piladi, A najviše zdravlja i veselja, Amin, Bože daj”. Položajnik simvolički predstavlja one Mudrace koji su pratili zvezdu sa Istoka i došli novorođenom Hristu na poklonjenje. Domaćica posle toga posluži položajnika, i daruje ga nekim prikladnim poklonom. On je čovek, koji na Božić, i za celu narednu godinu donosi sreću u kuću.
Česnica i Božićni ručak
Rano ujutro na Božić posle Svete Liturgije, domaćica zamesi testo od kojeg peče pogaču, koja se zove česnica. U nju se stavlja zlatni, srebrni ili obični novčić, odozgo se bode grančicom badnjaka, i ta česnica ima ulogu slavskog kolača na Božić.
Kada česnica bude pečena, iznosi se na sto gde je već postavljen Božićni ručak. Domaćin od pečenice za Božić seče najpre levu plećku, glavu i deo od rebara. Kada svi stanu za sto, domaćin zapali sveću, uzima kadionicu, okadi ikone, kandilo i sve prisutne, preda nekom mlađem kadionicu koji kadi celu kuću. Peva se božićni tropar i čita se “Oče naš”. Kad se molitva završi pristupa se lomljenju česnice. Česnica se okreće kao slavski kolač i na kraju lomi. Ona se lomi na onoliko delova koliko ima ukućana. Kada se završi lomljenje česnice, ukućani jedni drugima čestitaju praznik i sedaju za trpezu.
Priče sa Atosa-Božićni praznici i običaji
Svako ko je imao sreću da slavi Božić sa dedom i sa bakom ostaće zauvek privrženik svome rodu i svome Bogu, jer lepota ovog praznika zauvek se useljava u srce i nikada ne izbledi, pričao je Dušan Milovanović, urednik i voditelj emisije „Priče sa Atosa“. Božićnu epizodu ovog vrlo gledanog serijala pogledajte na televiziji Balkan Trip.
„ZLATIBORSKA BOŽIĆNA BAJKA“ do 20. januara
Bogat i raznovrstan program nove manifestacije
05.01.2025.OBIČAJI ZA BADNJI DAN I BADNJE VEČE - sečenje Badnjaka, pijukanje, posna trpeza, bdenje...
Badnji dan počinje odlaskom u šumu, u zoru i sečenjem Badnjaka koji se u kuću unosi tek kada padne mrak.
05.01.2025.PRAZNIČNI PROGRAM U MIONICI od 20. decembra do 26. januara
Opština Mionica pripremila je zanimljiv i sadržajan praznični program.
05.01.2025.OD KOŠEVA DO VRNJAČKE BANJE 160 dinara
Počinje naplata putarine na novoj deonici
05.01.2025.