AKO SPREMATE JELO U OVOM POSUĐU, DOBIĆETE VRHUNSKE SPECIJALITETE
„Lepše od Pariza“, emisija Balkan Trip televizije, poznata je po tome što neumorno otkriva prave dragulje ruralnog turizma Srbije. Iz epizode u epizodu pronalazi najgostoprimnije domaćine koji čine da se svaki gost oseća kao kod kuće.
Ovaj put, potraga za najboljim domaćinstvima odvela ih je u Zlakusu, selo Zlatiborskog okruga, gde su otkrili tajnu zašto je sva hrana u ovom delu Srbije tako ukusna.
Kako je selo Zlakusa dobilo ime?
Selo Zlakusa je oduvek selo grnčara, a veruje se da je naziv dobila po jednoj kosi (prevoju) u ataru sela gde su hajduci napadali turske karavane, te su Turci to mesto nazvali „zla kosa“ što se kasnije izmenilo u Zlakusa. No, ništa zlo ovde nećete naći. Naprotiv. U Zlakusi dan-danas vlada grnčarski zanat, a sredinom 2020. godine odrađena je i sertifikacija njihovih proizvoda. Nosioci sertifikata su devet porodica koje su okupljene u Udruženje lončara Zlakusa. Darko Tešić i Mileta Lazić, predstavnici udruženja, dočekali su ekipu Balkan Tripa i uputili ih u nastanak ovog nadaleko poznatog i kvalitetnog posuđa.
Zlakuska grnčarija
-„Mi smo se okupili u udruženju lončara „Zlakusa“ kako bi zaštitili stari način izrade grnčarije. Dosta njih je prešlo na mašinski način izrade, a tu se gubi na kvalitetu,“ ispričao je Darko. „U mašinskoj proizvodnji mogu da se dobiju oblik i izgled, ali ne i kvalitet. Tehnika je zidanje sloj po sloj. Tako su radili i moj deda i moj otac“ , objasnio je Mileta.
Foto: Balkan Trip
Samo posuđe pravi se od mešavine gline i minerala kalcita i, ukoliko ga pazite od lomljave, veoma je dugotrajno. Može se koristiti kako na otvorenom žaru, tako i u rerni, a svemu što se sprema u njemu daje poseban šmek. Nemojte da vas obeshrabri činjenica da se u ovom posuđu sporo sprema hrana. Čekanje se apsolutno isplati. „Ovo su posude za gurmane“, rekao je Mileta, „ako je neko nervozan i nema strpljenja, nek kupi ekspres lonac.“
Kako prepoznati original?
Pri svakoj kupovini zlakuskih grnčarija trebalo bi da dobijete sertifikat, a na svakom sudu mora da stoji oznaka u vidu malog otiska ruke, pečat majstora i natpis Zlakusa sa starim, stilizovanim slovom Z.
Ekipa televizije Balkan Trip imala je prilike da proba lokalni specijalitet, sarmice u raštanu, koje je domaćica etno sela Terzića avlija spremila upravo u zlakuskoj grnčariji, a specijalni recept možete videti u emisiji „Lepše od Pariza“.
Ukoliko ste i vi, kao i televizija Balkan Trip, u potrazi za autentičnim lepotama Srbije preporučujemo vam ovu i ostale emisije, a tu su i drugi Telekomovi kablovski kanali gde vas očekuje još mnogo interesantnih sadržaja.
Kamena Gora, u blizini Prijepolja, jedno je od retkih sela koje je potpuno sačuvano od bilo kakvog vida modernizacije, vazduh je neverovatno čist zbog čega je ovo mesto proglašeno vazdušnom banjom, a tamošnji stanovnici neretko žive i duže od sto godina.
Naselje Golubinci u opštini Stara Pazova, a u njemu misteriozni dvorac Šlos za koji mnogi kažu da je uklet. Meštani pričaju da se iz njega s vremena na vreme čuje jaukanje što povezuju s tim da je nekada služio kao mučionica.
Kada bi u antičko doba rekli da vaše mesto ima baziliku, to bi značilo da dolazite iz bogatog i veoma značajnog grada Rimskog carstva. Jednu takvu baziliku skriva i Bela Palanka.
Istočna Srbija poznata je po svojoj magičnosti i misterioznosti koje neprekidno privlače putnike sa svih strana da dođu i istraže je. Jedna od najprivlačnijih lokacija ovih predela su Rajačke pimnice, smeštene nedaleko od Negotina.
Tradicionalno drugog dana Vaskrsa u Crepaji se održava fijakerijada. Ovo južnobanatsko mesto ima dugu tradiciju konjarstva a Crepajci se već danima pripremaju za prvu Međunarodnu smotru paradnih konja i zaprega u ovoj godini, koja svaki put okupi veliki broj učesnika.
Na najveći hrišćanski praznik, plato u Homolju blistaće pesmom i igrom! Mladi i stari uživaće u narodnim običajima, šarenim igrama i veselju, slaveći veru uz osmehe i zajedništvo.