DECA U KNJAŽEVCU MOGU DA SE POHVALE RETKIM ZNANJEM
Naša baština starih zanata bogata je neverovatnim, slobodno možemo reći umetničkim delima, a jedan od najprepoznatljivijih zanata i umeća je svakako vez. Njegova istorija seže još iz antičkog doba, preko Vizantije kada su u crkvama i dvorovima postojale profesionalne vezilje koje su se bavile zlatovezom, a kod nas je dobio na važnosti u srednjem veku. Svaki kraj Srbije ima svoju tehniku veza. Sami motivi srpskih vezova imaju veliku simboliku i važnost. U davna vremena sve žene su znale da vezu, a njihova kreativnost i maštovitost je bila bezgranična. Nažalost, danas se ta tradicija pomalo izgubila, ali postoje oni koji je neumorno čuvaju, trudeći se da je približe mladim naraštajima. Upravo time se bavi i knjaževačko Udruženje za negovanje tradicije “Izvor” koje je posetila ekipa Balkan Tripove emisije “Zlatne ruke” u želji da nauči sve tajne veštine, jedne od najlepših tehnika ove narodne umetnosti, timočkog veza. Ekipu su dočekale vredne Knjaževčanke koje svoju umetnost veza pretaču u unikatne predmete koji su vanvremenski. One vezu po garderobi, jastučnicama, kuvaricama, stolnjacima…
-“Pogledajte kakvo je to tkanje bilo i kakve su nošnje bile”, rekla je Ljiljana Mihajlović, predsednica udruženja dok je pokazivala fantastične komade garderobe kakvi se danas retko prave. Ono što je posebno važno, svi materijali su potpuno prirodni. Posebnu radost ovom udruženju čine osnovci koje učiteljica Jagodinka Milisavljević dovodi da uče ovu starinsku veštinu u kojoj se i više nego dobro snalaze. Ona je napisala i knjigu o starim zanatima i običajima ovog kraja koje neguje dan danas. -“Potičem sa sela. Zavolela sam narodne običaje. Vez sam učila od babe i mame, a već petnaest godina to prenosim na decu”, rekla je Jagodinka. Deca su pred kamerama demonstrirala svoje majstorsko umeće igranja šarenim koncima po materijalu, a njihovi vezovi stoje i kao eksponati u udruženju. Oni su gledaocima pripremili i recital koji će vas oduševiti…
-“Narodna tradicija je nešto po čemu se taj narod prepoznaje. To je bogatstvo uma i duha koje pomaže da narod traje i opstaje,” rekla je jedna od učenica i to je nešto što nikada ne smemo da zaboravimo. Tradicija je deo naše kulture, gena i identiteta i kao takva ne sme pasti u drugi plan. Gubiti tradiciju, znači izgubiti sebe. Ukoliko želite pobliže da se upoznate sa našim bogatim nasleđem, tu su televizija Balkan Trip kao i odlični poznavaoci naših prostora, a nemojte preskočiti ni druge Telekomove kablovske kanale.
Radovan Kovač, autor emisije “Izazovi avanturu“ koju možete pratiti na televiziji Balkan Trip, ne prestaje da iznenađuje svojim adrenalinskim putešestvijama za koje zaista treba imati mnogo hrabrosti.
Osnivanje Hilandara vrlo je važan poduhvat za srpsku istoriju. Sveti Sava imao je veliki uticaj na izgradnju jednog od najznačajnijih pravoslavnih zdanja danas.
Kremansko proročanstvo je nepresušan izvor mističnosti i diskusija. Nastalo je proricanjem braće, Miloša i Mitra Tarabića koji su u 19. veku živeli u selu Kremna kraj Užica.
„Lepše od Pariza“, emisija Balkan Trip televizije, poznata je po tome što neumorno otkriva prave dragulje ruralnog turizma Srbije. Iz epizode u epizodu pronalazi najgostoprimnije domaćine koji čine da se svaki gost oseća kao kod kuće.
Vrednost vaučera za ovu godinu ne bi trebalo da bude ispod 10.000 dinara, rekao je za televiziju Balkan Trip, Uroš Kandić, državni sekretar u Ministarstvu turizma i omladine.
Radovan Kovač, autor emisije “Izazovi avanturu“ koju možete pratiti na televiziji Balkan Trip, ne prestaje da iznenađuje svojim adrenalinskim putešestvijama za koje zaista treba imati mnogo hrabrosti.
Besplatnom pozorišnom predstavom "Peđolino, Ceca i deca“ koja je održana u sali Novobeogradske kulturne mreže, počeo je "Novobeogradski festival kulture“ koji će trajati do kraja februara.