OVIM AUTOMOBILOM STIZALO SE SVUDA, A VOZILA GA JE I "GLAVA TVRDA"
-„Ako želite da vidite pravo srpsko mesto, onda je to Kragujevac!“ Ovako je Slaviša Čurović započeo epizodu Balkan Tripovog serijala „Srcem kroz ravnicu“, koja je posvećena upravo ovom gradu i jednom nekadašnjem čudu automobilske industrije, Fići, najomiljenijem automobilu Jugoslavije. Njegova proizvodnja počela je 18. oktobra daleke 1955. godine u „Zastavi“ Kragujevac, a po licenci italijanske fabrike automobila „FIAT“. Uspešno se proizvodio narednih trideset godina. Koreni ovog auta desili su se 1936. godine kada je FIAT lansirao čuveni Topolino. Tada su od njegovog inženjera, Dantea Gikose zatražili da konstruiše mali automobil za četiri osobe, predviđen za vožnju po gradu. Iz te ideje nastao je ovaj legendarni automobil koga su ovekovečili i Dragan Nikolić u Nacionalnoj klasi, a i Branimir Brstina kao profesor Kutuzov u, dozvoli, „Lajanju na zvezde“. Slaviša Čurović posetio je skup ljubitelja Fiće u Kragujevcu gde se susreo sa Slavoljubom Batavelićem, predsednikom udruženja ljubitelja ovog simpatičnog četvorotočkaša.
-„Posle Drugog svetskog rata ovde se proizvodilo samo oružje što više nije bilo potrebno i onda su mladi inženjeri predložili da se pređe na automobilsku industriju. Krenuli su po Evropi, bilo je i konkursa iz Engleske i Amerike, ali su prihvatili ponudu FIAT-a iz Italije“, ispričao je Slavoljub. Slavišu je zanimalo koliko je ovih modela automobila napravljeno. Brojevi koje je Batavelić izgovorio su zaista impozantni – 923.485 primeraka fiće je proizvedeno u Srbiji, od blizu 5 miliona koliko je napravljeno u celom svetu.
-„Dokle se danas najdalje stigne sa Fićom?“ Našalio se Čurović, a Slavoljub je stao u odbranu ovog, kako kaže, svetskog čuda i čuda automobilske industrije: „Neki put se nađem i malo uvređen. Ne treba da ga ponižavamo. Mi smo putovali s Fićom na more i kvara nije bilo. Tehnički je jednostavan. Možeš da stigneš samo pre mene, a inače stižem svuda.“ Batavelićevo udruženje osnovano je 2004. godine i od tada svakog juna organizuju manifestaciju „Fića fest“ gde možete videti najrazličitije primerke ovog omiljenog, sada već, oldtajmera.
Priču o fići pogledajte u emisiji „Srcem kroz ravnicu“ koja je snimljena u Kragujevcu.
Radovan Kovač, autor emisije “Izazovi avanturu“ koju možete pratiti na televiziji Balkan Trip, ne prestaje da iznenađuje svojim adrenalinskim putešestvijama za koje zaista treba imati mnogo hrabrosti.
Osnivanje Hilandara vrlo je važan poduhvat za srpsku istoriju. Sveti Sava imao je veliki uticaj na izgradnju jednog od najznačajnijih pravoslavnih zdanja danas.
Kremansko proročanstvo je nepresušan izvor mističnosti i diskusija. Nastalo je proricanjem braće, Miloša i Mitra Tarabića koji su u 19. veku živeli u selu Kremna kraj Užica.
„Lepše od Pariza“, emisija Balkan Trip televizije, poznata je po tome što neumorno otkriva prave dragulje ruralnog turizma Srbije. Iz epizode u epizodu pronalazi najgostoprimnije domaćine koji čine da se svaki gost oseća kao kod kuće.
Vrednost vaučera za ovu godinu ne bi trebalo da bude ispod 10.000 dinara, rekao je za televiziju Balkan Trip, Uroš Kandić, državni sekretar u Ministarstvu turizma i omladine.
Radovan Kovač, autor emisije “Izazovi avanturu“ koju možete pratiti na televiziji Balkan Trip, ne prestaje da iznenađuje svojim adrenalinskim putešestvijama za koje zaista treba imati mnogo hrabrosti.
Besplatnom pozorišnom predstavom "Peđolino, Ceca i deca“ koja je održana u sali Novobeogradske kulturne mreže, počeo je "Novobeogradski festival kulture“ koji će trajati do kraja februara.