OVO JE JEDAN OD NAJZNAČAJNIJIH DOKUMENATA ČOVEČANSTVA, A NALAZI SE U SRBIJI!
Čovečanstvo se razvija godinama i vekovima, a, kako tehnologija napreduje, čini se da je taj razvoj sve brži i vrtoglaviji. No, ovo o čemu pričamo dešava se daleko pre ikakve tehnologije. Dešava se između 9500. i 8000. godine p.n.e. odakle sežu prvi dokazi o postojanju civilizacije u Lepenskom Viru, lokalitetu na desnoj obali Dunava, u Đerdapskoj klisuri, kraj Donjeg Milanovca koji je ujedno i značajan dokument jednog perioda čovečanstva.
Povratak u daleku prošlost načinio je Slaviša Čurović sa svojom emisijom „Srcem kroz ravnicu“ kako bi se bliže upoznao sa ovim veličanstvenim lokalitetom.
-„Milenijumi su ispred nas, ali milenijumi iza nas pričaju svoju priču,“ rekao je Slaviša pred ovaj vremeplov. Njegov vodič, Nemanja Žurkić odgovorio je na sva pitanja koja su interesovala Slavišu, a i gledaoce televizije Balkan Trip gde se ova emisija emituje. „Lepenski vir je prekretnica u organizaciji ljudskog društva i novi stepenik. On se danas tretira kao prvo i najstarije sedalačko stanište u Evropi. Ova zajednica je prva uspostavila kompleksne društvene odnose i da ne živi nomadski,“ ispričao je Nemanja. „Sve to može da se vidi kada se dođe ovde?“ Pitao je Slaviša. „Postavka obogaćena sa više sadržaja. Tu je film o iskopavanju lokaliteta sačinjen od originalnih snimaka iz šezdesetih, izložbeni deo gde su artefakti, virtuelna prezentacija naselja sa rekonstrukcijama kuća kao i ostaci samog lokaliteta“, pojasnio je Nemanja.
Emisija „Srcem kroz ravnicu“
Lepenski vir je prvo organizovano ljudsko naselje na otvorenom gde je nastala kultura koja je trajala kontinuirano dve hiljade godina. Najznačajniji za otkrivanje ovog lokaliteta bio je čuveni arheolog Dragoslav Srejović koji je svoja istraživanja ovde započeo 1965. godine, iskopavanjem na niskoj dunavskoj terasi, da bi 1967. otkrio čuvene lepenske figure koje su danas simbol kako ovog lokaliteta, tako i naše zemlje. Te godine su otkriveni spomenici koji su osvetlili deo svetske istorije tog perioda. Pronađena su planski građena naselja ribolovaca, lovaca i skupljaca hrane brojna planski gradjena stanista, grobovi, brojne izuzetno urađene alatke, nakit, kao i pločice sa urezanim znacima nalik tadašnjem pismu.
Istočna Srbija poznata je po svojoj magičnosti i misterioznosti koje neprekidno privlače putnike sa svih strana da dođu i istraže je. Jedna od najprivlačnijih lokacija ovih predela su Rajačke pimnice, smeštene nedaleko od Negotina.
Na desnoj obali reke Tise, na najvećoj krivini koju panonska lepotica pravi na svom toku kroz Srbiju, svoje mesto našao je grad Bečej, koji je okružen plodnom i blagorodnom ravnicom sa koje na naše trpeze stižu zdravi i ukusni proizvodi.
„Lepše od Pariza“, emisija Balkan Trip televizije, poznata je po tome što neumorno otkriva prave dragulje ruralnog turizma Srbije. Iz epizode u epizodu pronalazi najgostoprimnije domaćine koji čine da se svaki gost oseća kao kod kuće.
Festival folklora Šajka ove godine spaja 3 kontinenta – 6 različitih kultura, 200 igrača. Učesnici dolaze iz Meksika, Poljske, Gruzije, Bugarske, Slovačke i Srbije.
Devetnaesti po redu Međunarodni festival „Karneval Leskovac“ biće održan od 9. do 12. jula. Kroz četvorodnevni program Leskovčani i gosti će imati priliku da uživaju u raznovrsnim aktivnostima koje će učesnici predstaviti na Gradskom trgu i centralnim ulicama.
Sve je spremno za ovogodišnji Dunavski bal, tradicionalnu manifestaciju u Bačkoj Palanci. Očekuje se veliki broj posetilaca, a program će obuhvatiti sportska takmičenja, kulturne sadržaje i koncerte domaćih zvezda.
Jedno od najlepših sela zapadne Srbije smešteno je na istoimenoj visoravni između Prijepolja i Pljevalja, sa samoj granici sa Crnom Gorom. Prosečna visina je 1.250 mnv, a obiluje nepreglednim livadama i četinarskim šumama.
Peto izdanje popularnog Jazz in the Garden festivala donosi ove godine 16 koncerata na tri bine, a tokom dva dana pred publiku će izaći više od 80 vrhunskih domaćih i inostranih muzičara.
Na platou iznad reke Mlave, 5. jula biće održan jubilarni 20. Sabor vrela Homolja, manifestacija koja već dve decenije okuplja ljubitelje tradicije, domaće kuhinje, folklora i prirodnih lepota ovog kraja.
03.07.2025.
Prijavi se na naš newsletter
Budite u toku. Dobijajte najnovije vesti od BT tima. Sve što treba da uradiš je da se prijaviš na naš Newsletter!