DA LI ZNATE GDE JE SPOMENIK POBEDNIKU TREBALO PRVOBITNO DA BUDE POSTAVLJEN?
Jedan od najprepoznatljivijih simbola Beograda je svakako čuveni Pobednik na Kalemegdanu koji još od 1928. godine motri na ušće Save u Dunav. Do svoje finalne pozicije, ovo monutmentalno umetničko delo preživelo je razne turbulencije. Pobednik je prvobitno zamišljen, kao deo velike konstrukcije nazvane „Alegorija“, kako se izdiže iz kamene fontane sa četiri lavlje figure na čijim leđima se nalazio ovalni bazen, ali je početak Prvog svetskog rata rešio da poremeti ove planove. Sve do 1927. Pobednik je čekao da bude završen kako bi 1928. osvanuo na svom današnjem mestu kao simbol pobede srpske vojske nad Otomanskom i Austrougarskom silom u ratovima koji su se odvijali od 1912. do 1918. godine.
Ono što je manje poznato je to da Pobednik uopšte nije bio namenjen svojoj sadašnjoj lokaciji. Ovu interesantnu priču otkrio je Boško Kozarski svom gostu Gidri u jednoj od omiljenih emisija televizije Balkan Trip – „Kulturista“. Boško je Gidru proveo kroz sve najvažnije punktove Beograda, a na toj turi doveo ga je i do ovog kamenog čuvara belog grada.
Foto: Balkan Trip/promo
-„Da li znaš priču o pobedniku?“, pitao je Boško Gidru koji je bio upoznat sa najosnovnijim podacima, međutim nije ni slutio ono što mu je Boško potom otkrio: „Pobednik je prvobitno trebalo da bude na mestu Terazijske česme, ali se javnost pobunila zbog njegove nagosti, pa je zato postavljen na Kalemegdanu.“ Gidra se našalio da ni on, kao ni spomenik Knezu Mihajlu nemaju kape, a Boško se složio objašnjavajući da je autor hteo da kneza prikaže kao diplomatu, a ne kao vojskovođu.
Spomenik Pobedniku je restauriran 2019., prvi put posle 90 godina, i tada je otkriveno da na sebi nosi tragove burnih vremena koja ga naizgled na visini od 17 m ne dotiču. Te 2019. godine spomenik je prvi put skinut sa svog postolja. Danas, s novim sjajem, ponovo budno posmatra Beograd i Beograđane koji vrlo često u svojim šetnjama dođu pod njegovo okrilje kako bi posmatrali večiti zagrljaj Save i Dunava. Pogledajte šta je još Boško Gidri otkrio o beogradskim zanimljivostima u emisiji „Kulturista“:
Nakon šetnje belim gradom preporučujemo i ostale ture Balkan Trip televizije , a brojne avanture naći ćete i na drugim Telekomovim kablovskim kanalima.
Radovan Kovač, autor emisije “Izazovi avanturu“ koju možete pratiti na televiziji Balkan Trip, ne prestaje da iznenađuje svojim adrenalinskim putešestvijama za koje zaista treba imati mnogo hrabrosti.
Osnivanje Hilandara vrlo je važan poduhvat za srpsku istoriju. Sveti Sava imao je veliki uticaj na izgradnju jednog od najznačajnijih pravoslavnih zdanja danas.
Kremansko proročanstvo je nepresušan izvor mističnosti i diskusija. Nastalo je proricanjem braće, Miloša i Mitra Tarabića koji su u 19. veku živeli u selu Kremna kraj Užica.
„Lepše od Pariza“, emisija Balkan Trip televizije, poznata je po tome što neumorno otkriva prave dragulje ruralnog turizma Srbije. Iz epizode u epizodu pronalazi najgostoprimnije domaćine koji čine da se svaki gost oseća kao kod kuće.
Vrednost vaučera za ovu godinu ne bi trebalo da bude ispod 10.000 dinara, rekao je za televiziju Balkan Trip, Uroš Kandić, državni sekretar u Ministarstvu turizma i omladine.
Radovan Kovač, autor emisije “Izazovi avanturu“ koju možete pratiti na televiziji Balkan Trip, ne prestaje da iznenađuje svojim adrenalinskim putešestvijama za koje zaista treba imati mnogo hrabrosti.
Besplatnom pozorišnom predstavom "Peđolino, Ceca i deca“ koja je održana u sali Novobeogradske kulturne mreže, počeo je "Novobeogradski festival kulture“ koji će trajati do kraja februara.