Saša Mišić je čuveni kuvar. Njegovim čulima ništa ne promiče i neprikosnoven je u proceni kvaliteta ugostiteljstva. Zato ima svoju emisiju „Turist Expert“ na televiziji Balkan Trip, zbog čega je i otišao u etno-selo „Tiganjica“ kako bi svojim savetima pomogao tamošnjim ugostiteljima.
Ovo etno-selo nalazi se u Banatu, na desetak kilometara od Zrenjanina, u neposrednoj blizini Carske bare. Upravo ovaj prirodni rezervat posetio je Mišić i ostao fasciniran prirodom, a posebno pravim džunglama koje se ne mogu tek tako obići, već je potrebna dozvola. Njegov vodič Milivoj Putić ga je poveo na plovidbu predivnim predelom ispričavši mu da ovde postoji neverovatna količina jedinstvene flore i faune.
BT TV
Odnedavno su se opet pojavili dabrovi, a mogu se susresti i najveća evropska grabljivica orao belorepan, slepi miševi, 18 vrsta vilinih konjica, kao i čak 240 vrsta ptica i 30 vrsta sisara koji su retki. Ceo ovaj izlet bio je neverovatan i pomalo iscrpljujuć te je Saša rešio da se okrepi u restoranu etno-sela „Tiganjica“ gde je gledaocima otkrio nešto što možda mnogi nisu znali – kako se pravilno pije rakija.
Foto: BalkanTrip
-„Postoje mnoge razlike u serviranju i konzumaciji rakije“, rekao je Mišić. „Ona se pije na nekoliko načina. Svako ima svoj. Neko voli da je hladna, neko da je mlaka. Za toplu nisam čuo, osim za šumadijski čaj.“ Nakon toga Mišić je izdvojio nekoliko detalja koji utiču na kvalitet ispijanja ovog čuvenog srpskog napitka.
Rakija je deo je naše tradicije još od XV veka kada su je Turci doneli u Srbiju kao lek. Njen naziv počinje od turske reči raki koja označava isto ovo piće. Ono što je manje poznato je da je rakija svoju ekspanziju imala u XVIII veku koji se zbog toga naziva i rakijski vek.
Ono o čemu možda niste razmišljali je kako širina čaše utiče na intenzitet ukusa, koliko znači temperatura samog pića, kao i kada se rakija pije iz takozvanog čokanjčeta ili fićoka. Pogledajte šta je o svemu tome u emisiji "Turist Expert" rekao Saša Mišić:
Kamena Gora, u blizini Prijepolja, jedno je od retkih sela koje je potpuno sačuvano od bilo kakvog vida modernizacije, vazduh je neverovatno čist zbog čega je ovo mesto proglašeno vazdušnom banjom, a tamošnji stanovnici neretko žive i duže od sto godina.
Naselje Golubinci u opštini Stara Pazova, a u njemu misteriozni dvorac Šlos za koji mnogi kažu da je uklet. Meštani pričaju da se iz njega s vremena na vreme čuje jaukanje što povezuju s tim da je nekada služio kao mučionica.
Kada bi u antičko doba rekli da vaše mesto ima baziliku, to bi značilo da dolazite iz bogatog i veoma značajnog grada Rimskog carstva. Jednu takvu baziliku skriva i Bela Palanka.
Istočna Srbija poznata je po svojoj magičnosti i misterioznosti koje neprekidno privlače putnike sa svih strana da dođu i istraže je. Jedna od najprivlačnijih lokacija ovih predela su Rajačke pimnice, smeštene nedaleko od Negotina.
Šesnaesti internacionalni festival vlaške muzike „Gergina“ biće održan 21. i 22. aprila 2025. godine u Domu kulture „Stevan Mokranjac“ u Negotinu, sa početkom u 19 časova.
Beogradsko proleće 2025. u MTS dvorani donosi takmičenje 18 izvođača, od Dade Topića do mladih talenata, spajajući tradiciju i sveže zvuke. Festival, uz humanitarnu misiju, nudi nostalgične melodije i umetnički konkurs, slaveći pop muziku u srcu Beograda.
Tradicionalno drugog dana Vaskrsa u Crepaji se održava fijakerijada. Ovo južnobanatsko mesto ima dugu tradiciju konjarstva a Crepajci se već danima pripremaju za prvu Međunarodnu smotru paradnih konja i zaprega u ovoj godini, koja svaki put okupi veliki broj učesnika.
19.04.2025.
Prijavi se na naš newsletter
Budite u toku. Dobijajte najnovije vesti od BT tima. Sve što treba da uradiš je da se prijaviš na naš Newsletter!