"BANATSKI BAHAMI" na sat vremena od Beograda
Na pet kilometara od centra Zrenjanina, nastala usled dugogodišnje eksploatacije peska, locirana su tri jezera, a na najvećem, koje je postalo gradsko kupalište je plaža nazvana „Peskara“.
04.07.2025.I pored činjenice da je Obrenovac i bukvalno na tri reke Savi, Kolubari i Tamnavi, njegovi žitelji su naprosto vapili za kvalitetnom vodom za piće. Ta činjenica je „pogurala“ Timotija Novakovića 1898. godine, tadašnjeg predsednika obrenovačke opštine, da započne kopanje arteškog bunara.
Iste godine iz prve banjske bušotine, duboke 176 metara počela je da izlazi voda čija je temperatura bila 21.5°C. Nalazila se u strogom centru grada, pored današnje česme na Gradskom trgu. Radost Obrenovčana kratko je trajala jer je voda koja je počela da izbija zbog sumpora zaudarala na pokvarena jaja. Na sreću, gradonačelnika Novakovića nije napuštao optimizam, već je pozvao, u to vreme čuvenog i cenjenog hemičara dr Marka Leka, da pomogne Obrenovcu i da izvrši hemijsku analizu vode tek otvorene bušotine. U prvi mah i sam dr Leko je verovao da se radi o najobičnijoj mineralnoj vodi, kakvih je u Srbiji, u to vreme, bilo sijaset. Međutim, već nakon prvih analiza, bio je naprosto oduševljen izjavivši da je Obrenovac srećno mesto.
Posle detaljnih ispitivanja koja su sprovedena utvrđeno je da je u pitanju lekovita alkalno-sumporovita voda, bogata natrijumom i sumporom, tako da ubrzo izgrađeno obrenovačko mineralno kupatilo i to u objektu koji je tadašnjoj varoši poklonio ugledni Obrenovčanin, Đurađ Marković. Nove bušotine su otvorene 1928. i 1958. godine, a 2020. godine opština Obrenovac je završila radove na velikoj rekonstrukciji „Varoškog kupatila“.
Danas, nakon rekonstrukcije banja ima 29 kada od kojih su 2 za osobe sa invaliditetom. Lečenje u Obrenovačkoj banji obavlja se kupanjem u zagrejanoj vodi u trajanju do 20 minuta i ispijanjem vode. Kupanje u kadama najčešće se sprovodi na neutralnim temperaturama, oko 33-34°C. Preporučuje se kao terapeutsko sredstvo u lečenju bolesti lokomotornog aparata i kože. Pijenjem kao dopunsko sredstvo lečenja, strogo dozirano, može da se koristi kod sledećih hroničnih oboljenja gastrointestinalnog trakta: hronični gastritis (hiperacidni) i hronični duodenitis, funkcionalna oboljenja želuca i creva i hronični holecistitis.
Dolazak u banju je moguć tokom cele godine, ali u zavisnosti od sezone objekat je nekad otvoren od jutra do mraka, a nekad po nekoliko sati dnevno. Najbolje je da pre polaska kontaktirate blagajnu banje na broj telefona 011 87-21-665. Inače, jedan termin kupanja u Obrenovačkoj banji, u trajanju od 20 minuta naplaćuje se 550 dinara.
A kada već dođete u Obrenovac nemojte da propustite da obiđete i druge znamenitosti ove beogradske opštine, poput izletišta Zabran na Savi, Arboretuma, Jozića kolibe…Obavezno u vaš kalendar zabeležite da Obrenovac posetite krajem juna i krajem septembra kada se za Petrovdan i Krstovdan tradicionalno organizuju vašari.
Na pet kilometara od centra Zrenjanina, nastala usled dugogodišnje eksploatacije peska, locirana su tri jezera, a na najvećem, koje je postalo gradsko kupalište je plaža nazvana „Peskara“.
04.07.2025.Jedno od najlepših sela zapadne Srbije smešteno je na istoimenoj visoravni između Prijepolja i Pljevalja, sa samoj granici sa Crnom Gorom. Prosečna visina je 1.250 mnv, a obiluje nepreglednim livadama i četinarskim šumama.
03.07.2025.Na samo par kilometara od centra Arilja postoji nekoliko plaža na reci Veliki Rzav, koje, uz kupanje u jednoj od najčistijih srpskih reka, pružaju mnogobrojne sadržaje za celodnevni boravak.
03.07.2025.Spoj tradicionalnog i modernog uz izuzetno gostoljublje mladih domaćina i sve to upriličeno u seoskom turističkom domaćinstvu na kapijama Homoljskih planina zvuči kao san, ali nije. To je seosko domaćinstvo porodice Skuratenko na istoku Srbije, u selu Malo Laole.
02.07.2025.Somborski štrand, smešten na obali Velikog bačkog kanala pored Apatinskog mosta, predstavlja središnje mesto letnjeg druženja Somboraca već gotovo dva veka.
02.07.2025.