TRADICIONALNA GRČKA POSLASTICA - Slatko od gorke narandže
Slatko od gorke narandže, poznato i kao Nerantzi Glyko, tradicionalni je grčki voćni slatkiš koji se priprema od gorkih narandži (poznatih i kao seviljske narandže).
Envato
Slatko od gorke narandže spada u kategoriju „slatkiša za kašiku“, što je u Grčkoj, kao i kod nas, uobičajena poslastica koja se služi gostima kao znak gostoprimstva. Nerantzi Glyko odlikuje se jedinstvenim gorko-slatkim ukusom koji dolazi od prirodne gorčine narandže, a koja se pažljivim postupkom pripreme (namakanjem i blanširanjem) ublažava kako bi se postigla savršena ravnoteža sa slatkoćom sirupa. Ovaj delikates nije samo poslastica, već je i deo grčke tradicije – služi se na malom tanjiriću uz čašu hladne vode ili grčku kafu – baš kao što se i kod nas služi gostima slatko. Neretko se koristi i kao dodatak jogurtu ili sladoledu. Gorka narandža, koja se koristi za ovaj slatkiš, ima intenzivan miris i debelu koru, što je čini idealnom za kandiranje.
U Grčkoj se drveće gorke narandže često može videti duž gradskih ulica, a njihovo cveće, kora i plodovi koriste se u raznim kulinarskim receptima. Ovaj slatkiš je omiljen u grčkim domaćinstvima jer donosi nostalgičan ukus detinjstva i toplinu porodičnih okupljanja, a može se koristiti i kao dodatak modernim desertima, poput preliva za torte ili kolače.
Envato
Sastojci (za oko 1 kg slatkog):
10 manjih gorkih narandži – ako ne možeš da nađeš gorke narandže, možeš koristiti obične male narandže, ali ukus će biti blaži
1 kg (5 šolja) šećera
500 ml (2 šolje) vode
Sok od 1 limuna
1 štapić cimeta (opciono, za aromu)
5-6 karanfilića (opciono)
1-2 lista mirišljavog pelargonijuma (opciono, tradicionalni grčki dodatak za cvetnu notu)
Potrebno:
Fina rendalica ili gulilica za povrće
Oštar nož
Velika šerpa
Sterilisane staklene tegle (za čuvanje)
Čačkalice (opciono, za uvijanje kora)
Priprema:
Priprema narandži (1. dan):
Dobro operite gorke narandže kako bi uklonili prljavštinu ili pesticide.
Finom rendalicom ili gulilicom lagano ostrugati spoljašnji sloj kore narandže – ovo uklanja najgornji, najgorkiji deo, ali ostavlja debelu belu koru koju koristimo za slatkiš. Nemojte strugati previše duboko.
Odsecite vrh i dno svake narandže, zatim zasecite koru vertikalno na 4-6 delova (zavisno od veličine narandže). Pažljivo skinite svaki deo kore, pazite da ostane ceo. Meso narandže možete iskoristi za sok ili marmeladu.
Svaki deo kore urolati u čvrstu spiralu, tako da bela kora bude unutra. Radi čvrstine možete pričvrstiti svaku spiralu čačkalicom ili ih tradicionalno nizati na konac iglom (pazite da zavežete čvorove na krajevima da ne spadnu). Ovo uvijanje pomaže da kora zadrži oblik tokom kuvanja.
Namakanje za uklanjanje gorčine (1-3. dan):
Stavite urolane kore u veliku posudu i prekrijte ih hladnom vodom. Ostavite ih da se natapaju 24-48 sati, menjajući vodu 3-4 puta dnevno. Ovo je ključno za uklanjanje gorčine iz kore. Može se videti da voda u početku postaje zelena, a zatim sve bistrija kako se gorčina otklanja. Ako nemate vremena, možete ubrzati proces tako što ćete kore prokuvati u vodi 5 minuta, ocediti ih i ponoviti 3-4 puta, ali namakanje je tradicionalniji metod i bolje čuva ukus.
Blanširanje kora (3. dan):
Posle namakanja, ocedite kore i skinite čačkalice ili konac. Stavite kore u veliku šerpu, prekrijte ih svežom vodom i prokuvajte. Kuvajte 10 minuta, zatim ocedite i isperite pod hladnom vodom. Ovo dodatno omekšava kore i uklanja preostalu gorčinu.
Pravljenje sirupa i kuvanje kora (3. dan):
U istoj šerpi pomešajte šećer i 500 ml vode. Dodajte štapić cimeta, karanfiliće i listove pelargoniju (ako ih koristite). Mešajte na srednjoj vatri dok se šećer potpuno ne rastopi, pa pustite da provri. Smanjite vatru i pustite sirup da krčka 10 minuta da se malo zgusne. Dodajte blanširane kore narandže u sirup. Kuvajte na tihoj vatri 15-20 minuta, dok kore ne postanu mekane i prozirne, ali da se ne raspadnu. Povremeno promešajte da se ravnomerno premažu sirupom. Dodajte sok od limuna i kuvajte još 3 minuta. Sok od limuna pomaže u balansiranju slatkoće i čuvanju slatkog.
Provera sirupa:
Da bi proverili da li je sirup gotov, stavite malu količinu na hladan tanjir i pustite da se ohladi. Nagnite tanjir – ako sirup teče polako i poslednja kap ostane da visi na ivici bez pada, gotov je. Ako je previše tečan, kuvajte još nekoliko minuta i proverite ponovo. Sirup treba da bude dovoljno gust da obloži kašiku, ali ne previše gust kao džem.
Hlađenje i čuvanje:
Skinite šerpu sa vatre i pustite slatkiš da se potpuno ohladi (to može potrajati nekoliko sati). Ako kore puste još soka dok se hlade, možete sutradan ponovo zagrejati smesu, prokuvati par minuta da se zgusne sirup, pa opet ohladite.
Kad se ohladi, prebacite kore i sirup u sterilisane staklene tegle. Pobrinite se da kore budu potpuno potopljene u sirupu da ne bi propale. Zatvorite tegle i čuvajte ih na hladnom i tamnom mestu. Ovako spremljeno slatko može trajati nekoliko meseci ako su tegle dobro zatvorene.
Envato
Posluživanje:
Nerantzi Glyko se poslužuje na staklenom tanjiriću uz čašu hladne vode, baš kako tradicija u Grčkoj nalaže ili kako su naše bake oduvek dočekivale goste.
Slatko od gorke narandže dobro ide uz grčki jogurt ili sladoled od vanile za moderniji ukus. A možete ga koristiti i kao preliv za kolače, peciva ili čak u koktelima za gorko-slatki šmek.
Pica uzo – misteriozni spoj tradicije i egzotike! Ova neobična delicija budi radoznalost: da li je reč o mediteranskom začinu ili tajnom receptu? Sa hrskavim testom, pikantnim sirom i aromama koje mame čula, piće uzo obećava kulinarsku avanturu koju nećete zaboraviti.
U ovom prefinjenom grčkom receptu, riba bubnjar sija u punom sjaju mediteranskih aroma. Sočni bubanjar, kremasti mus od karfiola i sveže špargle čine elegantno jelo koje spaja jednostavnost i tradiciju grčke kuhinje, idealno za posebne trenutke ili laganu večeru uz morski šarm.
Botanička bašta "Jevremovac" je pravi dragulj Beograda, savršen spoj istorije, prirode i nauke. Pruža bogatstvo biljnih vrsta, od domaćih do egzotičnih, i nudi miran beg od gradske buke.
Sa visinom od 204,68 metara, toranj je ponos svih Beograđana i prema statističkim podacima, predstavlja jednu od 5 top turističkih destinacija Beograda.
Zamislite mesto gde se gradska vreva stapa s mirisom šume, gde Sava nežno ljuljuška pedaline, a horizont obećava avanturu na svakom koraku. Dobro došli na Adu Ciganliju, nekadašnje rečno ostrvo koje je preraslo u beogradski biser – destinaciju koja mami turiste iz svih krajeva sveta.