MNOGI MISLE DA JE OVO RUSKI KOLAČ, A ZAPRAVO POTIČE IZ SRCA BEOGRADA
Čuveni Moskva šnit postao je neizostavan na listi najpopularnijih kolača kod nas, a takođe je i jedan od gastronomskih simbola Beograda.
19.06.2025.Špargla (Asparagus officinalis) je višegodišnja biljka čije nežne, sočne stabljike oduševljavaju gurmane širom sveta.
Cenjena još od antičkih vremena, špargla je bila omiljena na trpezama starih Egipćana, Grka i Rimljana, koji su je slavili zbog njenog delikatnog ukusa i zdravstvenih prednosti. Bogata vitaminima A, C, E i K, kao i folnom kiselinom i vlaknima, špargla je ne samo ukusna, već i hranljiva, čineći je idealnim dodatkom zdravoj ishrani. Njen sezonski vrhunac u proleće donosi sveže, hrskave stabljike koje se mogu pripremati na bezbroj načina – od pečenja i grilovanja do blanširanja ili serviranja u salatama. Bilo da je zelena, bela ili ljubičasta, špargla donosi eleganciju i raznovrsnost na sto, pretvarajući svako jelo u pravu kulinarsku poslasticu.
450 g svežih špargli
2 kašike maslinovog ulja
1/2 kašičice košer soli
1/4 kašičice sveže mlevenog crnog bibera
Opcionalno: sveže isceđeni limunov sok, rendana kora limuna ili parmezan za posipanje
Zagrevanje rerne: Zagrejte rernu na 220°C. Pripremite pleh za pečenje tako što ćete ga obložiti papirom za pečenje ili lagano premazati uljem.
Priprema špargli: Operite špargle pod hladnom vodom i osušite ih kuhinjskim ubrusom. Odrežite drvenaste krajeve špargli (otprilike 2,5–5 cm od donjeg dela). To možete uraditi nožem ili jednostavno savijanjem špargle dok se prirodno ne slomi na pravom mestu.
Začinjavanje: Rasporedite špargle na pleh u jednom sloju. Prelijte ih maslinovim uljem, posolite i pobiberite. Rukama ili kuhinjskim priborom promešajte špargle kako bi se ravnomerno premazale uljem i začinima.
Pečenje: Pecite špargle u zagrejanoj rerni 10–15 minuta, u zavisnosti od debljine stabljika. Povremeno proverite – špargle treba da budu mekane, ali i dalje malo hrskave, sa blago zapečenim vrhovima.
Serviranje: Izvadite špargle iz rerne i odmah ih prebacite na tanjir za serviranje. Po želji, prelijte ih sveže isceđenim limunovim sokom, pospite rendanom korom limuna ili narendanim parmezanom za dodatni ukus. Poslužite toplo.
Biranje špargli: Odaberite sveže špargle sa čvrstim, ravnim stabljikama i zatvorenim vrhovima. Izbegavajte stabljike koje su mekane ili imaju smežurane vrhove.
Veličina špargli: Tanke špargle su nežnije i brže se peku, dok su deblje sočnije i idealne za intenzivniji ukus.
Varijacije: Dodajte mleveni beli luk, ljuspice crvene paprike ili balzamično sirće pre pečenja za dodatnu aromu. Takođe možete posuti špargle seckanim bademima ili pinjolima nakon pečenja.
Skladištenje: Ako imate ostatke, čuvajte ih u hermetički zatvorenoj posudi u frižideru do 3–4 dana. Podgrejte ih u rerni na 180°C 5–7 minuta ili ih koristite hladne u salatama.
Čuveni Moskva šnit postao je neizostavan na listi najpopularnijih kolača kod nas, a takođe je i jedan od gastronomskih simbola Beograda.
19.06.2025.Dobro meso, poseban način mlevenja, začini koji se koriste...sve to utiče na ukus i kvalitet.
16.06.2025.Slatko od gorke narandže, poznato i kao Nerantzi Glyko, tradicionalni je grčki voćni slatkiš koji se priprema od gorkih narandži (poznatih i kao seviljske narandže).
09.06.2025.Primamljiv miris i još bolji ukus, razlog su zbog koga gotovo svaki ljubitelj kulinarstva želi da nauči kako se pravi gibanica.
06.06.2025.Pešter može da se pohvali mnogobrojnim gastronomskim specijalitetima koji su prava remek jela, a jedan od njih je nadaleko čuveni, sjenički sir.
03.06.2025.